Vērtīgi citāti

Manis sastādītas GRĀMATAS sadarbībā ar izdevniecību “Jumava”:
Vislabākie vārdi īpašā dienā”, 2009 – sastādītāja
Man pieder zvaigznes”, 2008 – sastādītāja un foto autore
Populāru cilvēku domas un prātojumi”, 2007 – sastādītāja

Reiz no gadiem ilgi kladēs pierakstītiem domu graudiem radīju trīs atziņu grāmatas, kas ar “Jumavas” atbalstu tika izdotas un palaistas tautās. Bet inerce jau nepazūd, tāpēc sirdi kustinošas un prātu kutinošas atziņas turpinu apkopot joprojām, lai tajās padalītos ar citiem, rosinot apzinātību – mudinot atvērt acis un paskatīties uz savu lielo dzīves puzli no malas.

KOPĒJOT, AIZŅEMOTIES VAI PĀRPUBLICĒJOT JEBKURU NO ZEMĀK LASĀMAJIEM CITĀTIEM, ATSAUCE UZ BLOGU “SIRDS DIMENSIJA” (https://dinapreisa.wordpress.com) OBLIGĀTA!

Neizliecies, ka mīli savu tuvāko kā sevi pašu. Kamēr neesi apjēdzis, ka viņi ir tas pats kas tu, tu nevari viņus mīlēt. Neizliecies, ka esi tas, kas neesi; neatsakies būt tas, kas esi. Tava mīlestība pret citiem ir rezultāts sevis paš-realizācijai, ne cēlonis tai. Bez pašrealizācijas neviens tikums nav patiess. Kad tu bez mazākajām šaubām zināsi, ka viena un tā pati dzīve plūst caur visu kas ir, un zināsi, ka šī dzīve esi tu, tu mīlēsi visu – dabīgi un spontāni.
/Sri Nisargadatta Maharaj/

Tibetiešu valodā jēdziens “mīlestība” nozīmē “sekot kaut kam”. Nevis sekot autoritātei, bet tam, kas tevi iedvesmo, kam uzticies, ar kuru jūties labi, kam esi pieķēries, un jūti – ar šo cilvēku kopā būs labi, interesanti, gudri, droši. Tā ir tā mīlestība.
/Pēteris Kļava/

Ko vispār nozīmē “skaists”? Mēs zinām, ka skaists, kas nav piepildīts un dzīvs, vairs nav skaists, viņš ir beigts. Un pretēji. Var būt vispelēkākais cilvēks, kurš uz skatuves pēkšņi tēlā atplaukst un uzzied, un top brīnumvaldzinošs.
/Guna Zariņa/

Kamēr mēs dzīvojam, neviena atklāsme nav galīga un neviena izpratne nav pilnīga.
/Ēriks Stendzenieks/

Nav laiks. Ir tikai mirkļi – ellišķi sāpīgi un dievišķi skaisti.
/Imants Ziedonis/

The mind is a place where the soul goes to hide from the heart.
/Michael Singer/

Viss, kas pēc tevis paliek, ir tā mīlestība, ko tu esi ieguldījis cilvēkos.
/Naula Dannenberga/

Tu nekad neiemīlies otrā cilvēkā; viņš ir tikai katalizators un sūtnis. Tu iemīlies pašā dzīvē, tās satriecošajās iespējās. Tu vēl dziļāk iegrimsti savā paša klātesamībā, savas esības plašumu centrā un savā spējā uzticēties kādam. Vai arī tu apvaino otru, kad nejūti saikni ar viņu, taču tas viss esi TU, tas viss ir TEV un TAVAI dziedināšanai, un šīs pasaules glābšanai.

Patiesa laime ir brīvība no salīdzināšanas. Tā ir necenšanās būt laimīgam. Tas ir uzaicinājums būt vienam veselam, sazemētam, īstam, tieši tur, kur tu šobrīd atrodies. Tavas sāpes, skumjas, šaubas, vēlmes, briesmīgās domas nelūdz, lai tu tās izdziedē, bet lūdz, lai tu tās izdzīvo šī brīža dziedinošajos apskāvienos.
/Džefs Fosters/

Jā, cilvēki ir nesaprātīgi, pretrunu pilni un egoistiski. Un tomēr, mīli viņus. Ja darīsi labu, cilvēki vainos tevi savtībā un slēptā patmīlībā. Un tomēr, dari labu. Ja esi veiksmīgs, tu noteikti iegūsi gan slepenus, gan atklātus naidniekus. Un tomēr, tiecies būt veiksmīgs. Labais, ko tu dari šodien, jau rīt tiks aizmirsts. Un tomēr, dari labu. Sirsnība un atvērtība padarīs tevi ievainojamu. Un tomēr, esi atvērts un sirsnīgs. To, kas gadiem celts, var sagraut vienā mirklī. Un tomēr, cel. Cilvēki lūgs tavu palīdzību un pēc tam tevi vainos par to. Un tomēr, palīdzi cilvēkiem. Atdod pasaulei labāko, kas tev ir, un tu saņemsi cietsirdīgu sitienu. Un tomēr, atdod labāko, kas tev ir.
/Māte Terēze/

Sometimes we are just the collateral damage in someone else’s war against themselves.
/Lauren Eden/

Mīlestība ir dzīvs organisms. Tā aug, mainās un dejo džagu-džagu. Apresnē un notievē. Saslimst un atveseļojas. Apmeklē datorkursus. Guļ. Piemētā māju ar konfekšu papīrīšiem. Dzer. Šuj un lāpa. Tā nav tāda, kāda bija pašā sākumā, un neviens nezina, kāda tā izskatīsies beigās. Neviens arī nezina tās kodu, šifru un kārtas numuru Mendeļejeva periodiskajā sistēmā.
/Irina Govoruha/

Ir jābūt paļāvībai uz dzīvi, un tad tā dzīve tev dod.

Neviens ceļš šai pasaulē nav viegls. Ir tikai tas, kuru tu izvēlies. Mēs savu ceļu izvēlējāmies paši. Tad kad tu esi savā ceļā, ar savu izvēli, tu nejūti grūtības.

Lai mēs dzīves nodzīvojam tā, ka par mums arī var pateikt – REIZ DZĪVOJA!
/Lauris Daņilovs/ 

Tas ir liels izaicinājums – būt kopā. Tāpēc, ka viens ir ļoti strukturēts, otrs ir milzīgā haosā. Tie nav pretpoli, tie vienkārši ir dažādi esības statusi, dažāda pasaules izpratne, dažāda dzīvotgriba un pārliecība, kā tas ir jādara. Tas radošais aspekts ir – kā viņus tuvināt, kā viņus nevis savienot vai sapludināt, bet kur atrast tos kopīgos punktus, kas rada jaunu interesi kopīgi dzīvot tālāk.
/Valts Kleins/

Mieru mēs gūstam,
Ja neko negaidām no pasaules,
Bet tikai dodam, dodam un dodam
Bez jebkādiem nosacījumiem –
To, kas mums ir, un to, kas mēs esam.
/Šri Činmojs/

Gadiem ilgi esmu lūdzis, lai katru dienu saņemtu vismaz vienu labu pazemojumu, uz kuru man nāktos vērot savu reakciju. Nekā citādi nespēju pamanīt gan savu kārtīgi noliegto ēnas pusi, gan idealizēto personu.
/Ričards Rors/

Kāds ir apziņas attīstības līmenis, tādas attiecības tiek būvētas. Bērnišķīga apziņa pieaugušā vecumā ir kritiska, trauksmaina, neuzticēšanās un bezpalīdzības pilna. Tā ir kategoriska, slikti saprotas vai strīdās ar realitāti, taču tic ideāliem, liekot tos tālu aiz horizonta.

Vientulības bailes mudina uz atkarīgām attiecībām: emocionālā iemīlēšanās un seksuālā tieksme tiek uztverta kā mīlestība.

Nepietiekams briedums meklē, kā sevi nostiprināt, pabarot, stingri testējot citus, gaidot no tiem kompensāciju: no draugiem, ģimenes, partneriem un dažādiem notikumiem. Nosliece uz drāmu, biežas vilšanās un nedrošas izvēles, kurām trūkst spējas atšķirt saderību no nesaderības, ir iemesli neapmierinātībai ar savu dzīvi.

Nobriedusi apziņa ir mierīga, saprātīga, labi adaptējas realitātē un ir spējīga to ietekmēt. Viens no brieduma kritērijiem ir attīstītas jūtas, nevis zināšanas vai pieķeršanās statusam. Nobriedusi apziņa iziet ārpus normām, pāraugot tās. Tā nestrīdas, necīnās, taču necenšas atbilst vispārpieņemtajiem standartiem. Briedums ir pašpietiekams.

Pēc apgaismības tev nebūs problēmu ar pasauli. Savukārt pasaulei būs problēmas ar tevi, jo tu būsi pārstājis to izklaidēt.

Nes sevī labklājības enerģiju. Necīnies ar trūkumu, deficītu un problēmu. Nesapņo par pārpasaulīgu bagātību, kas nokritusi no debesīm. Izej no galējībām. Tās visas ir lomu spēles. Ja ir bailes – tās noteikti pastiprināsies. Ja ir uzticēšanās, tā pievilks visu nepieciešamo.

Ļauj, lai atnāk tieši tik daudz labklājības, cik tev ir vajadzīgs, cik tu spēsi apgūt. Saskaņota apziņa atklāj dzīves meistarības gudrību.
/Svetlana Orija/

Mācos ļauties dzīvei, nevis mēģināt darīt, ko esmu izprātojusi, laužoties durvīs, kas ir ciet. Kad sāku ļaut notikumiem notikt, varu tikai brīnīties, kādus cilvēkus satieku, kur nonāku.

Tici sev, jo tikai tu pats esi ceļš pie sevis un atslēga, un durvis. Tu esi viss.
/Diāna Bērza/

Ja mēs kādu mīlam, viņš jāmīl no rīta līdz vakaram, no sākuma līdz galam, nevis tikai kādos īpašos brīžos.

Varbūt tas otrs cilvēks vajadzīgs kā ceļvedis, kas uzved uz augstākas attīstības ceļa, un, kad tas ir veikts, abi šķiras.

Ļoti, ļoti negribēt ir tas pats, kas ļoti, ļoti gribēt – šie abi “ļoti” mēdz piepildīties.

Svarīgi ir iemācīties savu nīgrumu, sapīkumu, aizvainojumu neturēt sevī kā tādu dārgumu, bet gan piesaistīt domas pozitīvajam, būt elastīgam domāšanā, apmierinātam ar sevi un dzīvi.
/Vija Amatniece/

Laulībā liela gudrība ir otru cienīt tādu, kāds viņš ir, nevis pieprasīt, lai viņš būtu tāds, kā esmu iedomājies.

…otrs cilvēks ir pieņemams tikai par 20 procentiem. Par 80 procentiem viņš vairāk vai mazāk nav pieņemams. Bet izšķirošais ir nevis cepties par tiem astoņdesmit procentiem, bet priecāties, ka divdesmit ir vairāk nekā nulle.

Nevajag meklēt kaut kādu supervīrieti, kaut kādu ideālo vīrieti! Pieņemt to tā, ka neviens nav ideāls. Vīrieši atšķiras tikai ar to, ka viņiem ir apmēram vienāds skaits trūkumu, tikai trūkumi ir dažādi.

Laulība kā dzīves pamats – tā ir vislētākā iespējamā izdzīvošanas forma, kas ar vismazāko ieguldījumu dod vislielākās ērtības.

Monogāmijas pieredze ļāvusi ļoti skaidri ieraudzīt, ka bērni sastāv no tēva un mammas. Ja tēvs un mamma sarunājas un ja viņiem ir savstarpēja komunikācija – kaut viņi strīdas, bet ir kopā –, tad arī bērna psihe ir kopā.

Vīrietis satiekas ar zemapziņu caur sievieti. Viņš caur sievieti vispār uzzina pasaules vēsturi.

Šķiršanās meitenei rada pašvērtības traumu, kuru ir ārkārtīgi grūti pārvarēt. Tu burtiski redzi, ka viņa domā – neviens mani nepārliecinās, ka man viss ir kārtībā, ja mans tēvs mani pameta.

Sistēma ir stabila, ja ir līdzsvars starp ņemšanu un došanu. Kādreiz sievietei ir jāizraudas vīram uz pleca un jābūt meitas lomā, un citreiz viņai ir jāpārslēdzas un jākļūst par medmāsu, kad vīram ir plosts. Tad viņai ir jādod. Ja pārī ņemšana un došana būs apmēram līdzsvarā, tad viņi turēsies kopā.
/Viesturs Rudzītis/

…katrs, kurš ar tevi nav nejaušās attiecībās, pilnīgi noteikti ir cilvēks, kurš uz to periodu ir īstais. Jo vairāk caur attiecībām sevi iepazīsti, jo esi atvērtāka pilnākam spektram, un tev pretī arī būs cilvēks ar šo atvērto, pilno spektru. Bet īstas attiecības ir tur, kur vīrietis ir gatavs stikla kalnā jāt.

Jā, vīriešiem ir grūtības pieņemt sievietes spēku. Ar to ir jārēķinās! Tāds ir ceļš uz mīlestību un brīvību. Ja tu esi stipra, rēķinies ar sekām, ar ceļa grūtībām. Rēķinies, ka var uznākt “mendeles” gan tev, gan otram. Rēķinies, ka nekas nav mūžīgs, izņemot tavu būtību. Tāpēc izvēlies būtību. Un tad arī agri vai vēlu būs mūžīgās attiecības.
/Ragaciema Agnese/

…es uzsveru mūsu attiecību veiksmīgo pusi, bet tas nenozīmē, ka nav krīžu. Ir brīži, kad ir forši, un ir brīži, kad jāšķiras. Man palīdzēja tas, ka pieņēmu lēmumu – es to gribu. Un tāds ir arī Jura lēmums.

Redz, kā ir – es sapņoju, ka gribētu vieglu dzīvi, ik pa brītiņam vēlētos iemērkt kājas Karību jūrā, dzert man pienestu kokteili un skatīties skaistu saulrietu, bet, ja, to iegūstot, man jāzaudē jau esošais, tad es vairs negribu jūru, kokteili un saulrietu. Viss, ko esmu ieguvusi, ir bijis samaksas vērts.

Man patīk Jurī viņa romantiskā daļa – viņš ir gatavs stiept galdu uz turieni, kur es gribu dzert kafiju.

Savās pirmajās attiecībās redzēju tikai to, kas man patīk un der, bet neskatījos uz to, kas nāk līdzi, kas mums var nesanākt, kādi ir riski. Tā ir klasiska alošanās – mēs no attiecībām ceram saņemt to foršo, bet pārējo neesam gatavi redzēt.

Gribēju stabilu ģimeni, kas nozīmē – daudz cilvēku, kas kopā veido atbalsta sistēmu. Gribēju, lai mani bērni ir cits citam.

…varbūt lielāks izaicinājums nav bijis beigt kādas attiecības, bet gan būvēt ilgtermiņa attiecības, negūstot savā ģimenē pieredzi par to, kā ir dzīvot ilgtermiņa partnerībā.
/Diāna Zande/

Vīrieši domā, ka viņi ir loģiski. Sievietes zina, ka viņas tādas ir.

Pasaulē ir tikai divas iespējas – dzīvot bailēs vai dzīvot mīlestībā.

Mīlestība ir tad, kad otra laime ir absolūti nepieciešama tavējai.
/Juris Batņa/

Iekšējā sajūta vēlas atrast savējos, domubiedrus. Cilvēki sapņo par dzimtas mājvietām, kopienām, sapņo satikt tos, ar kuriem ir viegli būt kopā. (..) Ja dzīvē tu sastopi kādu, ar ko jūties kā “no vienas planētas”, tā ir īpaša svētība. Cilvēku, ar kuriem sajūti radniecīgu saiti, siltumu, sirsnību, iepriekšējo dzīvju nospiedumus, ir daudz, tomēr tādu, ar ko pabūt mirkli kopā un patiešām justies “kā no vienām mājām”, ir maz. Esmu raudājusi aiz laimes, kas rodas no apziņas: es neesmu viena uz šīs pasaules! Ir vēl kāds no tās pašas zvaigznes.
/Inta Blūma/

Iemācīties nevis pašam visu kontrolēt, bet paļauties, ka notiekošais ir labs un parādīs ceļu.
/Uģis Salna/

Darot lietas, kas tev patīk, tu nezaudē laiku – tu to iegūsti.
/Ilze Salna/

Tāpat kā mums tiek uzdāvināta katra jauna diena un nakts, tāpat mums it kā uzdāvina cilvēkus. Viņi ir vai nu mūsu skolotāji, vai eņģeļi. Un nekas, pilnīgi nekas nav pats par sevi saprotams!
/Rēzija Kalniņa/

Kamēr uzskatām sevi par dieviem, visu varošiem, nekādas dzīvības mūsos nebūs. Bet, tiklīdz atzīstam savu nevarību, bezspēcību, mēs kļūstam kā atvērti ziedi, ko Dievs piepilda ar savu dzīvību, prieku, drosmi un mieru. Kamēr plosāmies paši sevī, mēs nekur tālu netiekam.
/Andrejs Mediņš/

Ja tu atļaujies būt dzīvs, tevi daudza.
/Inese Indāne/

Tas ir tik vienkārši un reizē tik sarežģīti – vienkārši BŪT. Apjukušam, nobijušamies, vājam, stipram, priecīgam vai skumjam. Neko nedarot, neko nemainot. Neko neprasot. Nepretojoties tam, kas ir. Nepretojoties tam, kas esi tu un kā dzīvo šo dzīvi. Bet Tu Esi. Un ar to pietiek!
/Anna Ļevčenko/

Atgādinājums, ka dzīve nav tikai tas skaistais urrā, ka tai ir arī otra puse, man ļoti palīdz līdzsvarot eksistences uztveri. Es redzu abus galus vienlaicīgi – skaistumu, estētiku, brīnumu, mīļumu un tai pašā laikā – baigo izmisumu, šausmas un nāvi.
/Pēteris Kļava/

Respektē cilvēku šaubas, cieni cilvēku neticību. Viņiem, iespējams, ir labāks iemesls neticēt, nekā tev ticēt. Tu nezini, ko viņi ir piedzīvojuši.

Šī dzīve vairāk ir atbildes, kuras saprast, nevis noslēpums, kuru dzīvot.

Mums trūkst cilvēku, kas problēmā saskata iespēju un palīdz citiem noticēt.

Man patīk iesaistīties bezcerīgās situācijās. Tas jau ir tas labākais, jo sliktāk vairs nevar būt. Tādā ziņā Latvija ir brīnišķīga vieta, jo ir tik daudz situāciju, kuras vari uzņemties un vērst par labu, un iegūt milzīgu pieredzi, kas nebūtu iespējama daudzās citās labi ieeļļotās, tradīcijām bagātās valstīs un kultūrās.

Tā ir cilvēka traģēdija – mēs neapzināmies, kamēr nepazaudējam. Kad kaut kas, pie kā esam pieraduši, vairs nav, tad mēs pēkšņi sākam novērtēt, cik īstenībā tas viss bija dārgs.

Nav jāgaida pēdējā stunda, lai uztaisītu dzīvē pauzi un paskatītos, kas es esmu savā kailumā. Tādi posmi ir vajadzīgi. Tu no tiem gūsti savu vērtību kā cilvēks.
/Pēteris Sproģis/

Pēdējā gada laikā es arvien vairāk kļūstu par tādu kā savas dzīves novērotāju, kas vairs necenšas dzīvi un notikumus tajā mākslīgi ietekmēt, bet vairāk ļaujas un seko savas sirds enerģijai… Kas necenšas noturēt cilvēkus, bet gan vairāk skatās, kas notiks tad, ja tos visus palaidīs vaļā. Vai tie atnāks atpakaļ? Kuri par mani atcerēsies pirmie? Kuri atbrauks, kad man būs salauzta kāja? Kuri atbrauks arī tad, ja man nebūs nekā, ko dot, vai iespējas panākt pretī? Kuri piezvanīs tāpat vien, bez personiskas intereses? Kuri būs gatavi vairāk dot, nekā saņemt pretī? Kuriem galu galā es esmu vajadzīga? (..) Un, jo vairāk es atsakos no visa liekā, jo vairāk es pati neiesaistos, jo vairāk man tiek dots – dots kaut kas īsts.
/Sabīne Koklačova/

Nepīties ar vājiem vīriešiem, tas nozīmē – nesaistīties ar tiem, kas netur līdzi jūsu enerģētikai. (Viņi nav vainīgi pie tā, ka kāds ir nācis šai pasaulē ar atomelektrostacijas jaudu.) Es izskaitļoju vīrieša energoietilpību, vadoties no viņa sapņiem un mērķiem.

Sievietē ir daudz enerģijas – viņa ar to piepilda savu vīrieti, bērnus, savu vidi, biznesu. Jo vairāk enerģijas, jo plašāks atvēziens.

Enerģētiski spēcīga sieviete nekad nenomierināsies. Viņai vienmēr būs par maz, viņa vienmēr gribēs kaut ko jaunu un interesantu: “Es vēl kaut ko atradu. Man tas patīk. Gribu uz turieni. Uzzināju to un to. Man ir interesanti, gribu pamēģināt!”

Ja gribat būt veiksmīgi, bagāti un veseli – izvēlieties tās sievietes, kurām nekad nav miera, un gatavojieties interesantai un emocijām bagātai dzīvei līdz pat vecumdienām!
/Tatjana Megerja/

Tas jau ir cilvēka ego, kas grib tikai veiksmi un izdošanos, dvēseles atnāk uz šo zemi piedzīvot visu, kas lemts.
/Inese Prisjolkova/

…labi, ka izšķīros. Jo, iespējams, citādi es sevi nebūtu atradis. Man būtu mierīga dzīve, bet acis nemirdzētu.

…Baiba ir mierīga. Tā ir brīnišķīga lieta, ja mēs varam viens otram būt aizmugure, nevis otru bakstot, bet sargājot. Vismaz man noteikti nevajag aktīvu aizmuguri. Tieši otra cilvēka miers manī vairo aktivitāti.

Atmiņas ir jāatceras, bet par tām nedrīkst pārdzīvot. Tā ir ļoti liela kļūda, kurā daudzi iekrīt. Pagātne ir jāgodā, jāatceras, bet nevajag pārdzīvot, jo tā mēs pazaudējam šodienas dzīvi. Un tad nevaram ne radīt, ne paši būt laimīgi.
/Andris Račs/

Es neesmu virsotnes cilvēks. Mans uzdevums ir radīt dzīvību, nodot dzīvību, nodot prieku, gaismu, drosmi. Es esmu kā kanāls. (..) Es zinu to, ka esmu vajadzīgs kā ceļš, iedrošinājums, spēks un ticība.
/Andrejs Mediņš/

…briedums – tas ir tad, kad proti salaizīt savas brūces, aizpūderēt rētas vai arī lepoties ar tām kā ar ordeņiem. Un retāk jūties vientuļš, bet, ja arī tā jūties, tad nebaidies vientulības.

Nobriest – tas nenozīmē iegūt vairāk jaunu lietu. Tas nozīmē: vairāk kaislīgu interešu un sajūtu. Un daudz veiksmīgu veidu, kā būt mierā ar sevi, dzīvi un to visu baudīt.

…dzīvē tev vairāk ir tā, kas patīk, ieskaitot tavas dīvainības, īpatnības, kuras sen jau esi atklājis, ar kurām esi saradojies un kuras ik dienu krāšņo tavu dzīvi. Un skaistums ir tajā, ka esi piedevis sev visus savus “bzdingus”, un ar katru tev ir sava attiecību vēsture, noliegšana, naids, mīlestība, dusmas, tirgošanās, depresija, pieņemšana – un tas viss jau sen ir aiz muguras. Mīli tos sevī un zini, ka tie tevi dara atšķirīgu no citiem.

Pa īstam laimīgi ir tie, kuri prot noķert gaišos dzīves mirkļus, redzēt tajos dzīves jēgu un baudīt tos.
/Poļina Sanajeva/

…tu vari doties džungļu pārgājienā un būt kopā ar tiem, kuriem patīk mežonība, tu vari burāt vētrā 4 no rīta un būt ar tiem, kurus aizrauj pirmatnība, tu vari būt tu pats, jo jebkurš augstkalnu pārgājiens ir tavs kārtējais Santjago ceļš. (..) Daba ir tas, kas man dod enerģiju un iespēju savienoties ar sevi un kosmosu. Mazliet jau dīvaini skan, bet kad būšu ļoti vecs, man būs ko atcerēties. Kā saka: diez vai mēs atcerēsimies, cik aizraujoši sēdējām pie biroja galda, bet noteikti mūsu sirdspuksti paātrināsies, kad atcerēsimies skatu ar saviem pēdu purngaliem, kuri atrodas uz klints malas, lai pēc brīža lēktu kanjonā.
/Māris Resnis/

Kādu laiku jau nav slikti – tu vari gulēt zvaigznītē, vari atstāt traukus izlietnē, visu dienu vari staigāt pidžamā un vienkārši būt pati. Jautājums, kurā brīdī šie svētki pārvēršas par skumjām.
/Anna Krimele/

Atvērtību un toleranci sevī var (un vajag) veidot. Tā teikt, elastīgāks cimdiņš derēs daudzām plaukstām, nevis stāvēs skapī lepns un nenovalkāts, taču viens un skumjš.
/Indra Upmiņa/

Someone can be madly in love with you and still not be ready. They can love you in a way you have never been loved and still not join you on the bridge. And whatever their reasons you must leave. Because you never ever have to inspire anyone to meet you on the bridge. You never ever have to convince someone to do the work to be ready. There is more extraordinary love, more love that you have never seen, out here in this wide and wild universe. And there is the love that will be ready.
/Nayyirah Waheed/

Manī šobrīd sadzīvo uzreiz divi. Tāds labi paēdis runčuks, kurš uzaudzējis sev puncīti un murrā piesaulītē – ai, ko tur, viss ir labi. Un velosipēdists, kurš zina: visas impērijas sabruka, jo sāka pārlieku labi dzīvot. Jāturas, jāmin pedāļi. Jāsaglabā draivs.
/Renārs Kaupers/

Patiesa pārpilnība atnāk pie harmoniskiem, laimīgiem un mīlošiem cilvēkiem. Mīlestība sevi piesaka brīdī, kad bez nosacījumiem pieņemam sevi, citus un visu pasauli.
/Jolanta Mons/

Šī ir jauna diena. Diena, kurā es nekad agrāk neesmu dzīvojis. Es to cienu, pateicos un izbaudu katru šīs dienas mirkli.
Viss, ko man šobrīd nepieciešams zināt, ir atvērts man. Es ticu sev un ticu dzīvei. Viss JAU ir labi.
Es esmu mierīgs savā pasaulē un savās lietās.
Es pats radu savu realitāti un visu, kas tajā atrodas.
Piedošana ir mana dāvana sev. Es piedodu un atbrīvojos.
Dzīve ir mani atbalstoša un tā man atnes tikai labu pieredzi.
Es zinu, ka aiz katra dzīves pagrieziena mani gaida kas labs un labāks.
Šodienas domas rada manu nākotni.
Es redzu sevī neatkārtojamu, brīnišķīgu un skaistu būtni.
Man nevajag censties nopelnīt mīlestību. Es esmu mīlestības cienīgs tādēļ, ka esmu piedzimis.
Cilvēki manā dzīvē ir mans atspulgs.
Mīloši cilvēki piepilda manu dzīvi un es atklāju, cik viegli ir paust savu mīlestību citiem.
Mana sirds ir atvērta. Es ļauju savai mīlestībai plūst viegli.
Es esmu mīlēts un pasargāts.
Es dodu dzīvei tieši to, ko gribu no tās saņemt. Es esmu laimīgs, ka dzīvoju! Es mīlu dzīvi!
/Jeļena Toršina/

Īstenībā senlatviešu attiecības ir balstītas uz līdzvērtības principa, to arī nozīmē latviešu kāzu rituāls – līdzināšana. Perfekta, vienota, radīt spējīga komanda. Tā arī ir labklājības atslēga.

Mēs, ziemeļnieki, esam ilgtermiņa cilvēki, visu darām pamatīgi – mājas ceļam uz mūžu, domājam par rītdienu, gādājam ziemai malku, kamēr siltā klimatā vari gulēt šūpuļtīklā ziemu vai vasaru, paprika izaug pati, un cilvēkam tiešām nav sevišķi jāuztraucas par izdzīvošanu.

Es nepievienojos vaukšķētāju baram, un mani šokē tamlīdzīgi jautājumi – kā jums, uzņēmējiem, valsts palīdz? Valsts mums ir ģeniāla. Tā ir brīva, un pārējais ir manā ziņā. Es esmu valsts, es to veidoju tādu, kādu gribu. Tā vajadzētu darīt visiem.
/Lotte Tīsenkopfa-Iltnere/

Cilvēkbūšana, manuprāt, ietver līdzcietību pret citiem. Jo asāk cilvēks apzinās savu mirstīgumu, jo vairāk sajūt, ka šis fakts ir vienkārši jāpieņem. Un tad viņš sāk pievērst lielāku uzmanību tam, kas dzīvē ir īsts.
/Andrē Gregorijs/

Dzīves piedzīvojums ir mācīties. Dzīves mērķis ir augt. Dzīves daba ir mainīties. Dzīves izaicinājums ir pārvarēt. Dzīves būtība ir rūpēties. Dzīves iespēja ir kalpot. Dzīves noslēpums ir uzdrīkstēties. Dzīves garša ir draudzēties. Dzīves skaistums ir dot.
/Viljams Arturs Vards/

Pasaule šajos gados man ir iemācījusi paļaušanos. To, ka atmaksājas riskēt. To, ka ir vērts aizmiegt acis un stāvus mesties baltā ūdenskritumā. Es nesaku, ka citi sapratīs. Drīzāk pat apgalvošu, ka nesapratīs. Nosodīs. Nolamās. Pamācīs. Bet tādi cilvēki būs vienmēr. Taču viņi kā smiltis izbirs cauri jūsu dzīves sietam, un laiks viņus aizskalos. Toties tie dārgākie akmeņi paliks – paklusēs ar jums, pados roku un pasildīs sānus. Viņi būs lielāki un stabilāki, un viņu būs mazāk.

Nejust sāpes, spēt ieelpot un izelpot, saredzēt, sasmaržot, izgaršot. (..) It īpaši septembrī. Kad var spēlēt paslēpes ar gailenēm, bērzlapēm, apšu bekām un baravikām. Kad vaivariņi reibina purvos, kur dzērvju klaigām un sarkaniem dimantiem pilni ciņi. Kad virši nozilinājuši visus pakalnus, un bites vēl steidz pakaļ pēdējam saldumam. Kad no zemes izrakt kartupeli, ieskatīties acīs un saņemt solījumu par paēdušu ziemu. Kad bērzi sāk lēnām sirmot. Kad migla sāk mierināt zemi un cilvēkus.
/Zane Eniņa/

Nav laiks. Ir tikai mirkļi – ellišķi sāpīgi un dievišķi skaisti.
/Imants Ziedonis/

Gudrība ir nevis visu saprast un zināt, bet gan akceptēt patiesību par nezināšanu un spēt būt pilnībā klātesošam lielajā dzīves mistērijā – apzināties, ka viss šajā dzīvē mainās, un samierināties ar to, lai varētu dzīvot ar vieglumu.
/Jack Cornfield/

Tagad es sāku piesūkties ar rudeni. Sākumā tas ir mazliet smeldzīgi – negribas atdot saules piesildītās sajūtas un ļauties miglas drēgnumam. Bet tad kad tu padodies un atdodies – viss izrādās labi. Silta tēja, vilnas zeķes, pleds, iekurināta māja, brūkleņu un dzērveņu pērles, mārtiņrožu un nepiepildītā rūgtums, kartupeļu un paveiktā gandarījums. Miers no vienas puses un jauns sākums no otras.
/Zane Eniņa/

Esmu ārkārtīgi laimīgs, kad esmu tā pārguris, ka vairs nevar kājas pavilkt. Nopietni. (..) Jo zinu, ka tieši tad, kad pēdējiem spēkiem mēģinu sevi uzvilkt otrajā stāvā uz guļamistabu, es pārstāju dzīvot un manī sāk dzīvot Dievs. Šie ir mani laimes brīži. Tāpēc bieži lūgšanās ar puišiem saku: pateiksimies par noguruma dāvanu! Ka mēs vairs nenogurstam no sūdiem, no truluma, no draņķiem, bet pa īstam.

..te ir viss sāls un paradokss – patiesībā dzīves enerģija mūsos ieplūst tikai tad, kad esam uz ceļiem. Jo tad tur notiek milzīga mijiedarbība ar Radītāju. Tas ir tas, kas mūs patiesi audzina.

…mēs visbiežāk gribam bērnus pārtaisīt, padarīt sev ērtus. Bet mums jāpārtaisa sevi, nevis bērnus. Bērni mums ir vajadzīgi, lai mēs nesajuktu prātā no komforta un egoisma.

Bērniem mūs nevajag ideālus. Bet viņus tracina, ka mēs izliekamies. Jo aiz visām maskām viņi redz mūs patiesos – tukšus, garlaicīgus, teatrālus.

…bērni nereti ir kā embriji, sarāvušies, nav ne sakņu, ne spārnu izjūtas. Un to mēs gribam iedot. Pamatu, no kā es augu, un spārnus, kas liek man pacelties.

Dievs mūs ir radījis kā radītājus. Tas nozīmē nevis tikai taisīt bērnus, bet būt radītājam visā – lai viss, kam pieskaramies, top dzīvs, skaists un mīlēts.

Kāpēc man jāinteresējas, ka Gerkens nomainījis mēbeles? Es nezinu, ko dara Gerkens, mani tas neinteresē. Man svarīgi, kas notiek manā mājā. Mums Bruknā nav televizora, un ar to es lepojos. Jo diemžēl mēs zinām, kas notiek slavenību dzīvē, bet nezinām, kas notiek mūsu bērnu sirdīs.
/Andrejs Mediņš/

The most beautiful people we know are those who have known defeat, known suffering, known struggle, known loss and have found their way out of the depths. These persons have an appreciation, a sensitivity and an understanding of life that fills them with compassion, gentleness and a deep loving concern. Beautiful people do not just happen.
/Elisabeth Kubler-Ross/

…kad nedzīvoju pēc principa vajag, vajag, vajag, kad es ļaujos dzīvei, tad notiek kaut kas skaists.
/Andra Manfelde/

…laiks ir lielākā vērtība. Patiesībā jau mēs neviens te neesam uz palikšanu. Tā vai citādi, agrāk vai vēlāk. Bet cilvēki kā jukuši pavada savu īso mūžu, dzīdamies pēc tā, ko nav iespējams paturēt, nevis pēc tā, ko nevar pazaudēt.

…ko dod liela alga, ja tev nav laika to naudu tērēt. (..) Jā, darbs arī ir izaicinājums, pašapliecināšanās, novērtējums profesionālā jomā, taču man nepietiek ar vienu mēnesi gadā, lai īstenotu tās lietas, bez kurām mana dzīve zaudē krāsas un garšu. Strādāt interesantu darbu tikai labas algas un prestiža pēc, taču itin bieži justies nelaimīgam, es negribēju. (..) Nauda ir fantastisks līdzeklis, tā sniedz drošības sajūtu, taču daudz drošāka aizmugure ir tavas zinības un spējas.
/Kristaps Liepiņš/

Dzīvot savu autentisko dzīvi – tas prasa lielu drosmi! Vieglāk ir pielāgoties, skatīties, kā dara vairākums, dzīvot citiem līdzi, neuzdodot jautājumus. Vispirms ir svarīgi atdalīties no visa tā, ko līdz šim esam pazinuši un kas mūs ir definējis. Kādā brīdī ir jāiziet no mājām, no dzīves, kurā es biju svarīga daļa, un jāmeklē, kas es esmu kā atsevišķs cilvēks šajā pasaulē. Kad esam aizgājuši no mājām, nonākam diezgan sarežģītos izaicinājumos, visu lielo dzīves jautājumu priekšā, bieži tiekam ievainoti, un caur to notiek mūsu pamodināšana vai iniciācija.

…atbildi tu nevari dabūt, skatoties pa labi un pa kreisi! Atbildi vari iegūt, tikai ļoti dziļi ieskatoties sevī un savā dzīvē! (..) Garīgais ceļš palīdz atrast savu vietu, lai mēs nepaliktu tādi, kas mūžīgi maldāmies, jūtamies slikti, paši esam nelaimīgi un darām nelaimīgus tos, kuri ir ap mums.

Attīstība vienmēr ir tāda: vecām lietām, kuras ir par šauru, ir jānomirst, lai tu varētu pieredzēt, ka piedzimst kaut kas plašāks. (..) Ceļš no vienas attīstības stadijas uz nākamo no vienas puses vienmēr izskatās kā nāve – briesmīga, nepievilcīga, biedējoša, negribēta, bet no otras puses tā vienmēr izskatās kā augšāmcelšanās – milzīgas, jaunas iespējas, par kurām man vēl nav nekāda priekšstata, iekams skatos no šīs puses. Fantastiska, dziļa, skaista dzīve, kuru ne par kādu cenu negribētu atdot atpakaļ, lai atgrieztos tur, kur esi bijis.
/Juris Rubenis/

Pacelsim glāzes par trakajiem. Par neiederīgajiem. Par dumpiniekiem. Par kārtības traucētājiem. Par tiem, kuri redz pasauli citādāk. Viņiem nepatīk noteikumi. Un viņiem nav pilnīgi nekāda respekta pret ierasto lietu kārtību. Mēs varam viņus citēt, tiem nepiekrist, tos glorificēt vai ķengāt. Bet mēs nevaram viņus ignorēt. Jo viņi maina lietas. Viņi virza cilvēku rasi tālāk. Un kamēr daži viņus redz kā trakos, mēs viņos saredzam ģēnijus. Jo tie cilvēki, kas ir gana traki, lai domātu, ka spēj mainīt pasauli, arī ir tie paši, kas to izdara.
/Stīvs Džobss/

Vislielākās sāpes taisa vaļā sirdi. Līdz bezgalībai.

Ļoti liela vērtība radīšanā ir laiks. Laiku mēs nevaram uzražot, kamēr mūsu sirds nav mierā. Jo tā ir mūsu pašu sirds, kas saslēgumā ar garu ražo laiku. Cilvēki ir konstatējuši, ka laiks skrien arvien ātrāk. Tas notiek tāpēc, ka cilvēki vairs neģenerē laiku, bet ir iekrituši tajā ar apziņu iekšā un laiks viņus maļ kopā.

Tam cilvēkam, kas ir šodien, ir šodienas realitāte un šodienas apstākļi. Ja es gribu piedzīvot citu realitāti, tad man kā cilvēkam jākļūst citādam. Ir vajadzīga nepārtraukta personības izpēte un izmaiņa. Kā emulatoram – kaut kam tevī visu laiku ir jāmainās. Tie cilvēki, kuri ir gatavi sevī daudz vairāk to kubiku rubiku spēlēt, ir tie, kuru vēlmes piepildās daudz vieglāk. Jo viņi mazāk sevi identificē ar konkrētu šablonisku formu vai personības paveidu, līdz ar to ir plašāks spektrs tam, kas un pa kādiem ceļiem viņu dzīvē var ienākt.

Atbildība ir tas, kas es kā radītājs apzinos, kādus notikumus es radu, ko es piedzīvoju, un es nevainoju citus par to, ka piedzīvoju pats sevis radīto.

Sabiedrība ir smieklīga – pilnīgi vienalga, kurā pasaules malā. Cilvēki nopūlas ar zaudēšanu, ņemšanos, atgūšanu, pierādīšanu, cenšanos, meklēšanu, bet Dieva pasaule taču ir par esību un būšanu…

Dievs ir mīlestība, brīvība un sapratne.

Cilvēki ir pieraduši savas vēlmes balstīt uz bailēm, nevis mīlestības, tāpēc tās nekad nepiepildās.

Atgriezties Dieva pasaulē ir atgriezies uz brīnumu nots. Tā ir ļoti, ļoti trausla – būtībā tevis paša centrs, – kur tu esi vaļā uz visu pasauli, vaļā uz Dievu, vaļā uz gaismu, vaļā uz jebko. Mēs visi ienācām te, lai radītu brīnumus.
/Ragaciema Agnese/

Mums nepieder nekas tāds, ko var pazaudēt. Ja baidies pazaudēt, tad vēl neesi atradis sevi. Kad atradīsi, nomierināsies, jo dzīve ir uzbūvēta tā, ka mums nepieder nekas, ko var pazaudēt. (..) Īpašuma tiesības ir iluzoras.

Dzīve ir vienkārša un brīnišķīga – tā nedod mums nekādus solījumus un tai nav nekādu parādu. Taču tu šeit neesi ar tukšām rokām, tajās ir dzīva krava – mīlestība. Tā ir kā bērnībā ar aukliņu sasietie dūrainīši, nekad nepazūd, nepāriet. Kaut arī pravietojumi beigsies, valodas pieklusīs un zināšanas tiks atceltas.
/Boriss Grebenščikovs/

Šeit, uz zemes, mēs esam nākuši tikai ar vienu nolūku – visu mūžu mācīties būt par cilvēku.
/Valts Kleins/

Manis ir daudz, un man kaut kur ir sevi jāliek. Tāpēc es tā – it kā izšķaidos starp visu. Bet es neesmu izšķaidīta – es esmu viena. Un man tas patīk, un es to mīlu.
/Dace Priede/

Tie cilvēki, kas atnāk pie mums, un situācijas, kurās nokļūstam, ir mūsu skolotāji. Ikviens pats izvēlas, vai sekot skolotājam, kas māca, ka tā darīt ir pareizi, vai iet kopā ar to, kas mudina uz aplamībām. (..) Šo izvēli viņš izdara, balstoties uz savu apziņas attīstības pakāpi un atbildības izjūtas līmeni.

Ja gribi laimīgi dzīvot nākotnē, no pagātnes paņem tikai pozitīvo – cilvēkus, situācijas un atmiņas, kas tevi stiprina, pilnveido, atveseļo un attīra. Jo pagātne ir kapsēta, kur atdusas aizgājēji. (..) Ja, ejot savu ceļu, ievērosim šo principu un no pagātnes paņemsim tikai pozitīvo, labais tuvosies arī no nākotnes.
/Oskars Peipiņš/

Vienmēr atgādinu sev, ka šajā pasaulē esmu radīta vienā eksemplārā. Ja kāds ir vienā eksemplārā, tad tas ir kaut kas ļoti īpašs!
/Akvelīna Līvmane/

Tas, kā mums ļoti trūkst, ir vaļā esoša sirds. Ja tā ir atvērta, dzīve notiks.

Attiecībās jāpavada tik ilgs laiks, kamēr tajās augam. Iemācāmies pieregulēt savu ego, piekāpties, saprast un pieņemt otru. Jo pieņemšana ir viena no lielākajām dzīves mācību stundām – tā savā ziņā ir arī dziedināšana.

Jo vairāk dodam citiem, jo vairāk saņemam no pasaules.

…cilvēki cits pēc cita ienāca manā dzīvē, lai kaut kādā veidā man palīdzētu. Ar atbalstu, padomu, būšanu līdzās. Dvēseles radinieku uzdevums ir palīdzēt mums iet uz priekšu. Tāpēc arī viens pie otra pievelkamies. (..) Šobrīd tolaik sastaptie cilvēki man vairs nav nepieciešami, lai man palīdzētu. Nu mēs vienkārši baudām viens otra klātbūtni.
/Inta Blūma/

Esi tas, kas esi. Necenties kļūt par ko citu. Tas nekad nenotiks, jo cilvēks var būt tikai viņš pats. (..) Apzinoties savu nozīmi, neesi augstprātīgs, bet pieņem sevi tādu, kāds esi radīts, jo tāds ir bijis dievišķais plāns. Tu esi liktenīgi lemts būt par to, kas esi. Esi pret to patiess. Tā arī ir apgaismība. Kad cilvēks kļūst apgaismots, tad saprot, ka viņam nekas nav jāatklāj. (..) Cenšanās kļūt par apgaismotu cilvēku līdzinās melna kaķa meklējumiem melnā istabā, īpaši, ja kaķa tur nemaz nav. Kad to saprot, tad meklējumi beidzas. Kad beidzas meklējumi, cilvēks paliek tāds, kāds viņš ir.
/Šri Bagavāns/

Ir vajadzīgs tāds veselīgs balanss. Arī pašam nenosmakt no savas pārliecības.
/Līga Krīgere/

…kur jūs esat redzējusi vīriešus un sievietes? Mums ir bikšu nēsātāji un svārku nēsātājas. Tātad vispirms ir jākļūst par vīrieti vai sievieti, un pēc tam var veidot ģimeni.

…esmu pētījis ģimenes. Uz 11 tūkstošiem ģimeņu atradās 3 laimīgas. Bet pats galvenais – tikai laimīgas ģimenes ir normālas. Pārējās – tā ir patoloģija, tā ir divu nelaimīgu cilvēku kopdzīve.

Kas vispār ir mīlestība? Tā ir aktīva interese par mīlestības objekta dzīvi un attīstību. Visi saka: nav, ko mīlēt. Vai jūs zināt, kā mīlēt? Mūsu laulības būtībā ir: “Es nevaru dzīvot bez tevis”.

Kanādas zinātnieki ir konstatējuši četrus faktorus, kas padara ģimenes noturīgas. Pirmais – kopīgs pasaules uzskats. Otrais – vienāda kulinārijas gaume. Tikai trešais ir sekss. Ceturtais – vēlme vienam otru glāstīt.

Mūsu sievietēm ir trīs seksuālie traucējumi: pedofilija, zoofilija, mazohisms. Pirmkārt, viņas ņem vīriešus nevis par vīriem, bet audzināšanā. Otrkārt, dzīvo ar alkoholiķiem. Kas ir alkoholiķis? Dzīvnieks. Un treškārt – cieš no mazohisma: viņām patīk, ka par viņām ņirgājas.

Ja ir kādas neatbilstības, vai sieviete var pielāgoties vīrietim vai mēģināt viņu pāraudzināt? Nē. Mums ir jāņem gatavs produkts, nevis pusfabrikāts. Jāprecas būtu nobriedušiem cilvēkiem. Bet pāraudzināt var tikai vienu cilvēku – sevi.
/Mihails Litvaks/

…kādā mirklī mana dvēsele bija kļuvusi tik kaila, ka es varēju sākt sarunāties ar pārējām, atstājot cilvēku ķermeņus, viņu prātus, acis, domas un vārdus kaut kur fonā kā radio, kas spēlē stūrī.
/Agnese Aljēna/

…zinātniskie pētījumi pierāda, ka tomēr ir jānopērk tās 10 kleitas, dārgās mašīnas un mājas, lai saprastu, ka tas nedara Tevi laimīgu, ir jākļūst par CEO, lai saprastu, ka tas patiesībā Tev nav vajadzīgs – jo ir arī augstāki attīstības un apziņas līmeņi, kurā cilvēki var attīstīties – ne tikai materiālais, egocentriskais. Ir jāiekaro citas valstis ticības dēļ, jāizveido miljonus pelnošs uzņēmums, jāpiekukuļo, lai iegūtu varu, un jādara visas tās cilvēciskās muļķības savā izaugsmes gaitā, lai nonāktu attīstības nākamajos līmeņos. (..) Lai arī paradoksāli, bet esmu to jau pieņēmusi – tam visam ir jābūt. Un esmu iemācījusies uz cilvēkiem un viņu darbībām noskatīties nevis ar dusmām, bet ar klusu smaidu. Viņi visi ir mīļi, un nekas nav viennozīmīgs. Katram ir savi iemesli un vērtības. Katrs ir savā attīstības pakāpē.
/Sabīne Koklačova/

Mans viedoklis ir atšķirīgs, taču ne tāpēc, ka es domāju citādi. Tāpēc, ka daudzi cilvēki nedomā nemaz.

Cilvēki iedalās trīs grupās. Ir pareizie un drošie, kuri iemācījušies lietas kontrolēt. Arī viņu vecāki, skola un sabiedrība viņus ievirza tā, ka viņi ir pasargāti no visām četrām debesu pusēm. Un ir cilvēki meklētāji, kuros mājo dziļš nemiers. Nieze… Liesma, kas kaut kā jāapmierina. Tā aizved uz dažādām pusēm. (..) Pa vidu ir veselīgais cilvēks – tevī kaut kas ļoti deg un nedrīkst šo liesmu apslāpēt, jo tad tu būsi tikai nozombēts pilsonis.
/Juris Cālītis/

Tas, ko Tu pārvērt skaņā, vairs nepieder Tev, bet sāk dzīvot pats savu dzīvi.
/Haralds Sīmanis/

Garīgais ceļojums vienmēr aizved pie jaunām, uztraucošām lietām, kuras neesi redzējis, saticis, kuras tevi biedē. Bet tas ir ļoti labs biedinājums! Jo nāk kas tāds, kas salauž mūsu triviālos priekšstatus par to, ka mēs visu zinām, kontrolējam, saprotam. Tas ir brīdis, ko sevišķi nemīl neviens, jo šķiet – ilgstošais darbs ir vējā. Taču garīgais ceļojums neļauj apstāties pie daļiņas no visa, bet vienmēr mācīties būt atvērtam itin visam. Tas garantē to, ka tu audz un attīsties. Tas nav vienkārši, bet ir fantastiski skaisti. Ir briesmīgi kādā brīdī sajusties tā, ka visu zini, ka nekas jauns vairs nav paredzams. Ir ērti, bet mokoši palikt uzceltā sistēmā. Dvēsele pret mums saceļas un sāk pieprasīt ko vairāk.
/Juris Rubenis/

Pateicību par it kā pašsaprotamām lietām jūt vienīgi tas, kurš ir kaut mazliet nospiests uz ceļiem. Kad cilvēks tiek konfrontēts ar apziņu, ka viņš nav visvarens, ka dzīvē viņam nekas nav apsolīts un nekas nepienākas, viņš beidzot atpazīst vērtīgo un skaisto sev apkārt.
/Laura Dumbere/

Komunikācija ir dzīvības radīšana starp cilvēkiem. Dalīšanās, pieņemšana, saskarsme – tur atrodams viss labais, kas ražo siltumu.

Ja ej ar došanas sajūtu, tad saproti, ka tavai eksistencei ir kaut kāda nozīme. Vari uzlabot pasauli neatkarīgi no tā, ka pastāv atņemšanas iespēja.
/Aina Poiša/

Mīlestība ir pirmatnējais realitātes stāvoklis. Tas ir tik augsts un dižs, ka neviens intelektuāls cilvēks nevar to definēt un panest, jo mīlestība ir pārāk smaga un liela. Mēs jaucam mīlestību ar jūtām. Mīlestība ir sajukšana prātā. Tu nevari būt intelektuāls un ar mīlestību. Intelekts vienmēr sašķaida, definē, defragmentē realitāti. Vārdu “mīlestība” mēs esam tiktāl degradējuši, ka ietērpjam to savos aprobežotajos fantomos, kurus mēs vēl, turklāt, aizstāvam.
/Pēteris Kļava/

Ļaudis visos laikos meklējuši laimes formulas. (..) Lai uzzinātu, kas ir laime, jāzina, kas ir nelaime. (..) Nereti tiek uzskatīts, ka laime ir komfortā un labklājībā, kaut patiesa laimes izjūta cilvēku pārņem tad, kad viņš ir pārpilns ar entuziasmu, cerībām, plāniem un laimes gaidām. (..) Te nu būs visvienkāršākā laimes formula. Laime ir viss, kas ar mani notiek. Ja notiek kas slikts, es esmu laimīgs, ka protu ar to tikt galā. Ja esmu neveiksmju ielejā, esmu laimīgs, ka man ir dots prāts to saprast. Es varu aiziet no tās vai pieņemt, ka tas ir tikai uz laiku, kamēr iemācos rīkoties drosmīgi. Kad neveiksmes palikušas aiz muguras, atkal esmu laimīgs, jo tā ir mana pieredze, mācība un skola.

Dzīvē nav nekā nejauša. Mūsu draugi, tuvinieki un attiecības ar viņiem ir mūsu pašu vēlēšanās, emociju un problēmu atspoguļojums.
/Akvelīna Līvmane/

Es meklēju iekšējo sajūtu. Tu kļūsti vienāds ar visiem. Kā maza, bet ļoti loģiska sastāvdaļa no pasaules. Tās ir izcilas zāles pret apsēstību ar sevi, savu svarīgumu – “es un pasaule, kura ap mani kustas”, “es un mani panākumi”, “es un manas neveiksmes” un citām domām caur “es” prizmu… Situācijās, kad esi jūrā vai kalnos, šādai “es” prizmai nav nekādas jēgas. Jābūt aklam, lai neredzētu, ka tavs “es” tur ir absolūti mazsvarīgs. Tev vienkārši jāpakļaujas dabas spēkiem. Un tad tu izjūti cieņu pret apkārtējo vidi un citiem cilvēkiem. Ja esi kalna virsotnē un tur plosās vētra, tu saproti, ka visiem apkārtesošajiem cilvēkiem ir vienāda vērtība, neatkarīgi no tā, ko kurš ir sasniedzis biznesa pasaulē. Varbūt tas izklausās klišejiski, bet tad, kad esi kalnos, tu to izjūti ar mugurkaulu.
/Olga Kotova/

Mazliet aizbraucis jumts palīdz saskatīt zvaigznes.
/Gundega Skudriņa/

Kam vajag baznīcu, lai iet uz baznīcu, kam vajag Vatikānu, lai iet uz Vatikānu, kam vajag sinagogu, lai iet uz sinagogu, kam vajag mošeju, lai iet uz mošeju, kam vajag uz Indiju, lai brauc uz Indiju, bet kādam varbūt tepatās, Ventas vai Gaujas krastā, viss paliek skaidrs – viņš iekurina ugunskuru, iedzer Užavas alu, pasēž ar savu mīļoto sievieti un sajūt milzīgu laimi, un harmoniju bez kaut kādiem institūtiem. Viņš netiek kontrolēts. Viņš ir brīvs. 

Zināšanas uzveļ diezgan lielu atbildības un neērtības nastu psihei, sirdsapziņai. Zināšanas ir neērtas, jo tās sagrauj aprobežota cilvēka pasaules modeli.

Vērtība ir latviešu cilvēka fantastiskā sirds un foršais prāts, un to vajag apzināties. (..) Eiropā ir 5 miljoni jauniešu-bezdarbnieku. Viņi grib sēdēt un sist pa taustiņiem, nevis rakt dīķi vai iestādīt koku. Tas ir tas, ko Latvijā vajag dabūt atpakaļ – ka mēs rokam, sējam, pļaujam, un tas nenozīmē, ka nevaram būt saistīti ar augstākajām apziņas kategorijām.
/Pēteris Kļava/

Ikdiena ir normāla arī tad, ja vienmēr neesam perfekti.

Ieinteresētība. Viena no manām mantrām ir – neesi vienaldzīga ne pret ko! Vienaldzība ir jocīgs bezsvara stāvoklis, un cenšos to sevī neielaist.

Nav svarīgi, kas un kur, bet ar ko. Lieliski var būt arī pašam kopā ar sevi. Tomēr visbiežāk jau gribas priekā dalīties.

Ziņas laikam ir prātā vienmēr. (..) Tomēr tad, kad esmu pilnīgi prom, piemēram, mežā, cenšos mežu “nekrāpt ar ziņām”. Veltīt pilnu laiku tam.

Katrai dienai vajag vismaz vienu smaidu.
/Kristīne Garklāva/

– Kas ir Tavs spēka avots? – Es pati un mana iekšējā uguns. Mums katram tāda ir. Tikai jāprot to apzināties, sajust un izmantot savā labā, nevis pret sevi. Un vēl – lai cik smagas kājas būtu, lai cik grūti paelpot, nepadodies, bet ej uz priekšu. Viss ir darīšanā.

– Kā var ieraudzīt ieguvumus no dzīves grūtajiem brīžiem, no sāpīgajām situācijām? – Man palīdzēja atziņa, ka pasaule vienmēr ir ar tevi, tā nekad nav pret tevi. Tas nozīmē – iemācīties sevi mīlēt šobrīd, pieņemt visu, ko es daru savā dzīvē. Un piedot sev. Arī tad, ja kaut kas neizdodas kā iecerēts. Piedot sev jebko, kas nav sanācis, un dot sev kaut 1001. iespēju! Esmu iemācījusies piedot arī tiem, kuri manā dzīvē ienesuši kādas sāpes, dusmas vai aizvainojumu, jo šodien es saprotu, ka viņi darīja labāko, ko tajā brīdī spēja.
/Inta Lākute/

Mēs ļoti steidzamies izveidot viedokli par cilvēkiem, nonākt pie secinājuma par viņiem. Izveidojot priekšstatu par cilvēku, piešķirot viņam vērtējumu, pasludinot paštaisnu spriedumu, mēs barojam savu patmīlību. (..) Tu redzi sevī iepriekš nosacītu veidolu, nevis to, kāds šis cilvēks ir patiesībā. Tāda rīcība ir neapzināts, dziļi iesēdies ieradums. Tu izveido priekšstatu par šo cilvēku, un šis maldīgais tēls kļūst par cietumu ne tikai tam otram, bet arī tev pašam.
/Ekharts Tolle/

Lai atnāk tas, kas nāk. Lai aiziet tas, kas iet. Paskaties, kas paliek.
/Sri Ramana Maharshi/

Pēc egregoriem pievelkas cilvēki. Nāk līdzīgie un atgrūžas citādie. Tas notiek dabiski. Es izvēlos enerģētiku, kura man ir piemērota. Viss notiek saskaņā ar to, līdz pat mazākajam sīkumam. Visi cilvēki un situācijas nepārtraukti demonstrē, kāds esmu šobrīd. Ja man apkārt ir dusmīgie, tā ir dekorācija, kas parāda mani pašu. Mēs piemeklējam un dzīve piemeklē cilvēkus, kas mums tajā posmā būs enerģētiski līdzīgi. Arī sāpju ceļā var satikt cilvēkus, kas mums būs līdzīgi sāpēs, un mēs viens otram palīdzēsim.
/Zanda Erbss/

Mēs nevaram aiziet tālu prom no saviem dziļumiem. Tie vienmēr ir klātesoši un par sevi atgādina. (..) Vienkāršība un dziļums, iespējams, ir pašas sarežģītākās lietas pasaulē. Mēs vienā brīdī sevi pārāk sakomplicējam un samākslojam. Nonākt atpakaļ pie vienkāršības – tas nav vienkārši. Tas prasa lielu uzdrīkstēšanos un patiesumu. Paiet ilgs laiks, kamēr uzdrošināmies šādam patiesumam – spert kāju tajās neērtajās un vienlaikus ļoti nozīmīgajās teritorijās, kurās agrāk tev nav bijis drosmes ielūkoties. (..) Mums ir vairāk jāsatiek pašiem savi dziļumi. Vairāk jāieskatās tajā, ko sevī nesam.

Klusums ir ļoti svarīgs instruments. Klusums bombardē cilvēka apziņu daudz intensīvāk nekā visspēcīgākās bumbas, lādiņi vai trokšņi. Jo tieši klusums ir pats lielākais izaicinājums. Nonākt īstā klusumā nozīmē sastapties ar ļoti negaidītām un turbulentām pieredzēm.

Tas lielais izaicinājums, zināmā mērā tik nepieciešamais risks, ir uzdrīkstēties atvērties. Atvēršanās ir vesela revolūcija. Attaisīt vaļā visus failus, visas durvis un izlaist sevi ārā. Satikties ar šo nesaprotamo, daudznozīmīgo pasauli, kas ir ārpusē. Tas ir reāls varoņdarbs. Tas ir daudz grūtāk nekā nodarboties ar ekstrēmiem sporta veidiem. 

Mācoties kļūt par arvien autentiskāku cilvēku, mēs ejam cauri sāpīgiem un pamodinošiem brīžiem.

Ziemassvētki ir stāsts arī par mūsu dzimšanu, kura nepārtraukti turpinās.

Es pazīstu situācijas, kurās tu visburtiskākajā nozīmē jūti, ka mirsti. Kaut kas tavā dzīvē neglābjami mirst. Un dzimst. Tie ir tādi sāpīgi brīži, kad liekas, ka viss iepriekšējais, kas tavā pasaulē bijis, ko tu esi sapratis, tiek anulēts. Tu vairs nesaproti, pie kā turēties. Laiku pa laikam ir vērtīgi iet cauri tādam nulles punktam, lai mācītos redzēt ko tādu, pie kā mēs tikai pakāpeniski nonākam, proti, ka galvenokārt mēs jaucam konkrētās lietas vai parādības ar saviem priekšstatiem. Mans priekšstats par dzīvi un dzīve var būt ļoti atšķirīgas lietas. Tāpēc ir vērtīgi, ka mūsu priekšstati, pie kuriem esam pieraduši, ar kuriem esam saauguši un kuri kļuvuši par daļu no mums, laiku pa laikam mirst. Priekšstati par dzīvi, par sevi, par citiem, par Dievu. Tajā brīdī mums liekas, ka mirst pilnīgi viss. Bet viss nemirst! Tu to vienkārši piedzīvo un skaties, kas nāk vietā.

Katrs cilvēks ir savu uzskatu ķīlnieks un savas kastītes ķīlnieks. Vienīgais amortizējošais elements ir mīlestība.
/Juris Rubenis/

Tagadne ir vienīgais stāvoklis, kādā atrodas dzīve. Tagadne ir tāda, kāda tā ir, jo tā nevar būt citāda. Tagadne ir dziļāka par to, kas tajā notiek. Tā ir telpa, kurā tas notiek. Tāpēc nejauc pašreizējā mirkļa saturu ar Tagadni. Tagadne ir dziļāka par jebkuru saturu, kas tajā rodas.
/Ekharts Tolle/

Katrs tavā ceļā satiktais cilvēks ir eņģelis. Viņš tev ir palīgs un nav velti satikts. Viņš tevi vai nu pārbauda vai mīl. Savādāk nemēdz būt.

Dzīve bieži sit, bet šie sitieni ir lieliskas zāles. Pārbaudījumos mēs kļūstam arvien tīrāki un tīrāki. Zeltu ugunī dedzina, lai tas kļūtu tīrs. Tā arī mūsu dvēseles. Sāpes mums jāpacieš pazemīgi, bez jautājuma “par ko?”. Tas ir mūsu ceļš.

Biju sakaifojies, dzēru, kāvos un visu laiku teicu:: “Es te esmu galvenais!”. Bet patiesā dzīves jēga ir mīlēt. Tas nozīmē ziedot, bet ziedot nozīmē – atdot.

Mēs domājam, ka labiem darbiem vēl būs rītdiena, parītdiena… Un kas, ja nomirsi jau šonakt?

Paskatieties, kas notiek apkārt, cik daudz labu cilvēku, tīru, brīnumainu, ar smaidošām sejām. Ja mēs redzam kādu riebeklību – tātad tā ir mūsos. Līdzīgs savienojas ar līdzīgo.

Izglāb sevi un tev pietiks! Atgriez Dievu sevī, vērs savu skatienu iekšā, ne uz āru! Iemīli sevi, un pēc tam šo mīlestību pārvērt par mīlestību pret savu tuvāko – lūk, pamatlikums.

Man brīnums ir katra diena. Man katru dienu debesis ir citadākas. Neviena diena nav līdzīga otrai. Tā ir laime, ka esmu sācis to ievērot.
/Pjotrs Mamonovs/

Eksistence ir koncepcija, tā ir vienošanās un piemērošanās tam, kas tiek pieņemts par vērtību. Pie mums uzskata, ka ģimene un bērni ir vērtība. Jā, bet tā nav dzīves jēga.

Cilvēki jauc ieņemamo amatu ar sevi. Viņi identificē sevi ar olbaltumu, kas novecos un sapūs. Viņi nomirs ar kaut kādu ieņemamo amatu vai goda zīmi, ko ir dabūjuši, vai grādu, ko zinātnē izbīdījuši. Grāds – tas nav slikti, bet tas neesi tu.

…kas būs tava vērtība brīdī, kad tu mirsi? Paliks tikai dažas vērtības – tava pašapzināšanās un labie darbi. Tas arī viss. Ja vērtību nevar paņemt līdzi, tad tā ir nieks.

…pirmās psiholoģiskās kastas cilvēki nesaprot, ka viņi vispār neko nesaprot. Tādi ir 96% sabiedrības. Viņiem laime nozīmē refleksu tūlītēju apmierināšanu. Tie ir organismi, cilvēkveidīgas amēbas, jūras zirdziņi. Viņi dzīvo tikai šeit un tagad un grib būt laimīgi.

Visos cilvēkos ir dievišķā mūza un garīgais kroplis. Un vērtība ir līdzsvars, savas vietas apzināšanās.

Cilvēka inteliģenci raksturo atturība.

Svarīga nav dzīve, bet gan saprašana.

Nāve ir atskaites sistēma visam. Ne jau piedzimšana, bet nāve ir saprašanas epicentrs. Visa dzīve zemapziņā ir pakārtota nāves bailēm.

Mēs visi esam svētlaimīgi dziļā miegā, jo tur nav pasaules uztveres. Elle un paradīze ir prātā.

Esmu ticies ar daudzām sievietēm, kuras ir ekonomiski pašpietiekamas, ar labu izglītību, bieži strādā ārzemēs. Viņām ir grūti, jo viņas negrib ģimeni, negrib bērnus. Viņas zina, ka tas nepadarīs viņas laimīgas, ka tas nevar viņas piepildīt, ka tā nav dzīves jēga. (..) Tas nav egoisms, ka viņas negrib uzņemties atbildību, bet viņām nav nepieciešamības pozicionēt sevi caur bērnu. Viņas redz jēgu mazliet augstāk.

Sieviete ir pārāka par vīrieti. Diemžēl. Viņā ir ieinstalēta aktīvā tiekšanās pēc harmonijas, laimes, līdzsvara, mūžības un siltuma.

Jo inteliģentāka sieviete, jo viņai grūtāk, tāpēc, ka viņas prasības un standarti ir ļoti augsti. Tāpēc daudzas vai nu paliek vienas, vai šķiras. Tad viņas uzkaras un meklē izeju zināšanās – lasa, iet uz kursiem, meditē, mācās valodas. Bet vīrietis uzskata, ka ar viņu viss kārtībā, un rodas vēl lielāka plaisa starp viņu garīgo pasauli. Un tad viņi dažas reizes nedēļā tikai draudzējas ar organismiem. To mēs saucam par ģimeni.

Reiz kāds ir teicis, ka sievietes vērtības mērs ir vīrietis, kuru viņa mīl.

…sievieti raksturo viņas intuitīvais viedums. (..) Viņas ir ļoti tīras un saprot, ka šī pasaule intelektuāli nav saprotama. Viņas mēģina klusi, atturīgi studēt sevi. Un viņas ne uz ko nepretendē.
/Pēteris Kļava/

Es vēlos, lai vecumdienās man būtu atmiņas, ko ir prieks atcerēties, bet bišķiņ kauns stāstīt.
/Karlīna Caune/

Sažņaugtā plaukstā dāvanu neieliksi. Caur aizvērtām durvīm svētība neienāks.
/Krists Klaniņš/

Ikvienam ir dota izvēle – turēt aizvainojumu un dusmas sevī, piemēram, vienu minūti vai 10 gadus. Jo ilgāk neatmetam negācijas, jo vairāk un dziļāk piesārņojamies.
/Agnese Ziediņa-Zariņa/

Nomaini gaidas pret pateicību, un tava pasaule pārvērtīsies.

Kad ciet, tu esi pārņemts tikai ar sevi.

Mums nav jāmainās. Mums vienkārši jāatrod sevī tā daļa, kas jau ir laimīga.

Viss, ko tu apstiprini aiz vārda “Es…”, agri vai vēlu kļūst par tevi.

Jebkuras sāpes var kļūt par spēka avotu, ja tu atrodi veidu, kā caur tām izaugt.
/Entonijs Robinss/

Mēs varam bezgalīgi meklēt citus partnerus, citus darbus, citus skolotājus, bet man šķiet – tie cilvēki, kuri man dzīvē doti, ir manējie. Tieši ar viņiem “berzējoties” un priecājoties, tu izveidojies par to, kas esi.

Mani gandarī, ka esmu vienā plūsmā ar tiem, kurus mīlu un cienu, kuros redzu savas projekcijas.

Katrā cilvēkā ir viss, jāprot tikai saskatīt.

Mēs jau visi sastāvam no kādām sakritībām un nesakritībām vienlaikus.

Cilvēki lielākoties dzīvo savas būtības perifērijā.

…ko tu atklāsi, tas būs tavs.
/Tatjana Binde/

Ir labs teiciens: es spēju tik lielā mērā pietuvoties otram cilvēkam, cik varu izturēt trauksmi viņu pazaudēt.
/Ginta Ratniece/

Simboliska saplūšana, kad divi kopā jūtas kā viens un ir ļoti liela saskaņa, abiem gandrīz nepārtraukti esot uz viena viļņa, iespējama vien dažos posmos cilvēka dzīvē: zīdaiņa vecumā un iemīlēšanās laikā. Katrs posms ilgst apmēram gadu. Visā pārējā dzīves laikā ikvienam jāiemācās izturēt daļēju saskaņu ar saviem tuvākajiem un mainīgu tuvību, paliekot labvēlīgam un atvērtam, nenocietinot sirdi, neapvainojoties, neatraidot.
/Baiba Gerharde/

Dzīvē jāsaglabā balanss – lielās bēdās nav jāizraud visas asaras, un lielos priekos nav jāizsmej visi smiekli.
/Gustavs Terzens/

Būsim gaismā, būsim gaisma.

Ir svarīgi sajust to ceļu, kādu vēlamies iet ar savu sirdi.

Palīdzēt citiem mēs varam tikai un vienīgi caur sevi, augot savās vibrācijās un apziņā, vairojot mīlestību pret sevi. Mīlestība ir enerģija, un tā staro kā gaisma. Jo vairāk mīlam sevi, jo ātrāk mīlestība mūsos vairojas, jo dāsnāks starojums tiek apkārtējiem. Ja mīlam kādu citu, bet nemīlam sevi, šis starojums aiziet no mums un mēs nodziestam.

Jo tīrāki un brīvāki esam, jo dinamiskāka un ātrāka enerģija, jo vieglāk dzīvē jūtamies un vairāk brīnumu notiek. Vēl enerģijas ātrumu nosaka tas, cik daudz rāmju ir mums apkārt, cik etiķetes salīmetas un cik robežu esam novilkuši. Arī tas, cik patiesa ir informācija, kuru mēs saturam.
/Ansis Tenteris/

Ļauj lietām notikt.
/Normunds Astra/

Spēju būt laimīgam var attīstīt. (..) Cilvēks var būt skumjš, sāpināts un reizē labbūtībā. Tās pamatā ir četri stūrakmeņi: pozitīva attieksme, spēja atgūties no sāpīgas pieredzes, apzinātība, empātija un rūpes par citiem.
/Krista Vāvere/

…laulībā ir kāds lielāks dziļums, kuru dažkārt no malas mēs nesaskatām, tā ir kāda robeža, kurā divi cilvēki viens otram tā, kā viņi to saprot, apliecina – tu pilnībā ar mani vari rēķināties. Man nav nevienas durtiņas vai tiltiņš atstāti aiz muguras, es esmu pilnībā tev. (..) Ir ļoti daudz cilvēku, kuri ilgstoši dzīvo attiecībās, tās neformalizē kā laulību un saka – nu, tas taču nav svarīgi, galvenais, ka tās attiecības notiek! Ja šie cilvēki uzdotu sev jautājumu, vai tas nenotiek tāpēc, ka tomēr, tomēr man gribētos vēl vienas maziņas durtiņas atstāt un paskatīties – varbūt nāk kāda labāka partija? (..) Tad attiecības kļūst kaut kādā ziņā negodīgas. Tad tas nozīmē – es tevi patērēšu. Kamēr neesmu kādu garšīgāku ābolu dabūjis, tikmēr ēdīšu tevi.
/Juris Rubenis/

…īstā dzīve nudien sākas pēc 40, diemžēl turpat arī tas skaistums sāk iet uz galu. 40 ir pa īstam burvīgi – tev ir prāts nepsihot un nenolaist sevi līdz kliņķim par niekiem, tev ir gluda seja ar patiesi gudrām acīm, tu māki smaidīt to smaidu, kurš tev piestāv vislabāk, tev ir spēks muskuļos, rievas smadzenēs, un tu zini, kā uzvesties jebkurā sabiedrībā. Tu proti izvēlēties un pateikt „nē”, tu beidzot vari veltīt ģimenei uzmanību, kas tai pienākas, jo beidzot esi iemācījusies, kā to vislabāk izdarīt. Tas ir vislieliskākais vecums, kāds vien sievietei iespējams. Es gribētu tajā palikt, noenkuroties un dzīvot mūžīgi mūžos, āmen. Un, ja patiešām eksistē Paradīze, es vēlētos, lai visi cilvēki tur nonāk tādi, kādi ir bijuši savos 40. Diemžēl stulbais laika ritums nedomā apstāties un tenterē uz priekšu aizvien ātrāk un ātrāk, līdz pienāk diena, kad tu spogulī pamani pirmos pigmenta pleķīšus, iesākumā naivi cerot, ka esi tikai nomūrējusies ar brokastu putras kanēli.
/Dace Rukšāne/

Mēs esam vientuļu cilvēku sabiedrība. Viss ir tā izveidojies, ka katrs ir par sevi. (..) Katrs ir tik ļoti aizņemts ar savu dzīvi… Tā kā tādi ezīši miglā, kas dažreiz arī miglā uzskrien viens otram virsū, bet ar tām adatām tikai savainojas. (..) Ar saviem bērniem mēs uzaudzinām kārtējo vientuļo cilvēku paaudzi. Šī sabiedrība ražo vientuļus cilvēkus.
/Alvis Hermanis/

Mums šķiet, ka attiecībām jāgarantē salds komforts. Taču, tām attīstoties, vienmēr kādam sāpēs – vai nu tavam ego, vai mīlestībai.
/Juris Rubenis/

Braucot pa kādu no Vidzemes ceļiem, mēs, vietējie, bijām lielākā sajūsmā par apkārt redzamo nekā mūsu viesi. Tas nenozīmē, ka citi nespēj novērtēt šejienes skaistumu. Spēj. Priecājas, saka atzinīgus vārdus. Tomēr uztveres atšķirīgums ir tāds, ka viņi, vērojot Latviju, redz apkārtējo skaistumu, bet mēs to sajūtam. Izjūtam. Ar muguras smadzenēm. Ar aizvērtām acīm. Atvērtām sirdīm. Ne tikai ezeru miglu saullēktā un rudens lapu salūtu, bet arī miglu novembrī un visus tos dubļus, pelēkā toņus. Ir taču jābūt kādam iemeslam, kāpēc mēs esam piedzimuši tieši šeit.
/Zane Eniņa/

Vīrietim jāsaprot, ka sievietes galvenais mērķis nav aizvilkt viņu pie altāra, radīt četrus pēcnācējus un pēcāk izļurkātās treniņbiksēs vai halātā konservēt gurķus, bet – baudīt burvīgas, brīvas, uzticības pilnas attiecības.
/Aija Kinca/

Kādreiz man saka: “Tu tik tālu dzīvo…” Jautāju, no kurienes es dzīvoju tālu. Es dzīvoju savā pasaules centrā!
/Anita Jansone Zirnīte/

Nekas nav tik liels, lai būtu viss un nekas nav tik mazs, lai nebūtu nekas.
/Goran Gora/

Attiecību dziļākā jēga ir savstarpēja iedvesmošana, dziedināšana un iepriecināšana.
/Pija Gīgere/

Nebīsties atlaist veco, jo tas ir vienīgais veids, kā piedzīvot ko jaunu.

Visi, kas iesaistījušies dubultās attiecībās, ir dziļi nelaimīgi cilvēki un dzīvo puspatiesībā. Nekas tik briesmīgi negrauj cilvēku no iekšpuses, kā dubultā dzīve.

Komforta zonā tu nesatiecies ar realitāti. Izejot ārpusē, sāc saprast, ko dzīve nozīmē īstenībā.
Prāts var būt brīnišķīgs instruments un pašas rafinētākās lamatas.

Atrašanās dabā – kalnos, tuksnesī, džungļos, okeānā – māca gudru sadarbību ar realitāti.

Dzīvē ir ļoti daudz paradoksu, kas vienmēr būs spriegumā. Māksla ir līdzsvarot pretišķības.

Sievietei iniciācija māca, ka viņa var vairāk nekā pati domā.

Sievietei ir grūti rezonēt ar vīrieti, kurā viņa nejūt dziļumu.

Sievietes skaistums ir iekšējais mirdzums un pārliecība.

Dievs caur mani iedvesmo pasauli – tās ir ilgas, kas lielākas par pašu.
/Juris Rubenis/

Pazemība, izrādās, arī dod spēku. Tā vienkārši ir pamazām jāiemācās, tāpat kā paļaušanās, tāpat kā samierināšanās. (..) Es solu lauzt savu augstprātīgo lepnību pret pasauli. Man vairs nebūs pretenziju pret dzīvi, nebūs ambīciju, nebūs ilūziju, nebūs mērķu kā bruņukuģu, nebūs vienīgās patiesības. (..) Neviens projekts man nebūs svarīgāks par vistuvāko cilvēku, neviena pieņemšana neaizstās vakariņas ģimenes lokā. Es iemācīšos dalīties it visā, iemācīšos apvaldīt sevi un gūt no tā visa prieku.

…būs labi. Es to vienkārši zinu. Ja sitiens būtu mans sods, tad es jau būtu mirusi. Bet es esmu dzīva un pie pilna saprāta. Tātad pasaulei no manis vēl ko vajag, tātad mani dzīves uzdevumi vēl nav izpildīti. Man ir jāiet gulēt un jāpieņemas spēkā. Tas ir tikai pārbaudījums manā ceļā, tikai brīdis jaunai derībai ar dzīvi. (..) Debesis man ir devušas jaunu iespēju, un tikai viņas zina – kāpēc.
/Elvita Ruka/

Lielākā daļa cilvēku nav saistīti ar savu vīru vai ar sievu meditā­cijā. Viņi nekad kopā nesēž vienu stundu klusumā tikai tāpēc, lai sajustu otra apziņu. Viņi vai nu strīdas, vai mīlējās, bet abos gadījumos ir saistīti ķermeniski, fiziskā plānā, bioloģiski, hormo­nāli. Viņi nav attiecībās ar otra cilvēka visdziļāko būtību. Viņu dvēseles paliek šķirtas. Tempļos, baznīcās un iestādēs precas tikai viņu ķermeņi. Viņu dvēseles šķir jūdžu jūdzes. (..) Kolīdz jūsu mīlestība aptver gan mīlēšanu, gan meditāciju, jūs kļūstat par ceļabiedriem. Tās vairs nav vienkāršas attiecības starp vīru un sievu. Tad tās pārvēršas par draudzību ceļā uz dzīves noslēpumu atklāšanu. Ar meditāciju otrs kļūst par jūsu debesīm.
/Ošo/

Kad neapmierinātības zvaniņš nozvana, ir laiks augt dziļumā un plašumā! Tā vietā var, protams, sapakot koferus, lūgt otram sapakot koferus un mēģināt atkal iet 1. klasē 30 gadu vecumā. Vēlreiz 40 gadu vecumā. Tad 50 gadu vecumā. Visu laiku sacīt: cilvēks nebija īstais! Aizbēgt no attiecībām tajā brīdī, kad tās sāk prasīt darbu, nozīmē, ka tu nekad neko neiemācies.
/Juris Rubenis/

Praktizējiet tukšumu un līdzjūtību. Esiet svētlaimīgi tukši pret sevi un dziļi līdzjūtīgi pret pasauli. (..) Cilvēki, kas praktizē tukšumu pret sevi, to dažkārt pārvērš tukšumā pret pasauli. Tā nav nekāda garīgā prakse, tā ir atsvešināšanās. Es arī pazīstu cilvēkus, kas šajā ziņā iekrituši kļūdā, uzcēluši sevi uz pjedestāla. Esot Indijā, var redzēt, ka tur ir pilns ar “apskaidrotajiem” rietumniekiem, no kuriem staro aukstums un atsvešinātība. Un te pēkšņi izskrien pretī tibetiešu mūķene, priecīga un mīļa. Pilna ar dziļām zināšanām, bet viņa tās nepozicionē. Viņa pati kļuvusi par zināšanām, mīlestību un tukšumu.
/Pēteris Kļava/

…es bieži pieminu Forestu Gampu. Tā viņa fantastiski vienkāršā iešana pa dzīvi. Un tas, kas ar viņu notiek, – tas vienkārši notiek.

…ja viņš spēj saskatīt, ka ikkatrā lietā ir kas pārsteidzošs un fantastisks, tad saprot, ka pasaule ir brīnumu pilna un tā ir liela izredzētība – būt tam visam pa vidu.

…iekarot patiesībā neko nevajag. Tu vari tikai radīt – kaut ko tādu, kas spēj cilvēkus uzrunāt un aizraut.

Nevar teikt, ka viņš beidzot ir pieaudzis – acīs joprojām tas pats puiciski šķelmīgais smaids. Taču viņš rok sevī aizvien dziļākus un dziļākus slāņus un pieaug kaut kā tā – uz iekšu.

Tu kļūsti aizvien izlēmīgāks. Ātrāk pieņem lēmumus. Un arī vairs sevišķi nebaidies kļūdīties. Nu nošaus garām – nošaus, kas tad tur. Nākamreiz zinās, kā vajag.
/Renārs Kaupers/

Ceļojuma laikā cilvēks ļoti praktiskā veidā piedzīvo atdzimšanas brīdi. Viņš nokļūst nebijušās situācijās, ceļojot diena ir daudz garāka, un bieži vien tu nesaproti valodu, kurā ļaudis runā. Tu esi kā bērns, kas tikko izkļuvis no mātes klēpja. Un tu sāc apkārtējai pasaulei pievērst daudz lielāku uzmanību, jo tagad no tās atkarīga tava izdzīvošana. Tu kļūsti arī daudz pieejamāks citiem, tu ceri, ka grūtā brīdī viņi varētu palīdzēt. Un pat vismazāko dievu dāvanu tu pieņem ar lielu pateicību, it kā būtu noticis kaut kas tāds, kas jāatceras uz visu mūžu, tā kā viss ap tevi liekas jauns un nebijis, tu redzi tikai skaisto un esi laimīgs. Tieši tāpēc ceļojumi allaž ir vispiemērotākais veids, kā sasniegt apskaidrību.
/Paulu Koelju/

Tu izskrienies, maldies neceļos un izvārties grāvjos. Izmirksti rāvā līdz pašam kaulam, nomūrējies ar sūdiem tā, ka tikai zobi paliek balti, līdz beigu beigās nonāc uz tā ceļa, kas varbūt ved uz mājām. Ne tev vairs tarbiņas uz pleca, ne maizes doniņas azotē, viss zudis nebūtības akačos, bet tu velcies, klumpačo, deviņos līkumos saliecies, jo zini, ka kaut kur priekšā ir Laimīgā zeme. Kaut kur priekšā blāva gaismiņa spīd. Tur – pirts, kurā noberzties baltam, tur zupas katls burbuļo, tur sega, silta un mīksta. Aiz muguras Parīze, aiz muguras Milāna, aiz muguras Maskava. Vilcieni, lidmašīnas, autostopi. Lai! Es eju mājās, kur piena upes ķīseļa krastos un rozīņu bulciņā divtik. Ejiet jūs visi ratā, es eju mājās! Es atradīšu! Kā kaķis, kas vienmēr atnāk atpakaļ, lai cik tālu prom tu viņu vestu. Bez kartes, bez kompasa, bet atnāk. Notupstas pie uguns, sildās un laiza savus jēlumus un asiņainās brūces. Es esmu kaķis, jā. Staigāju savā vaļā un dārgi par to maksāju. Man ir deviņas dzīvības. Esmu bijusi ellē un vairākkārt no tās atgriezusies, tāpēc brīvajā laikā mierīgi varētu piestrādāt par gidu.
/Sabīne Košeļeva/

…tagad es droši varu teikt, ka esmu pateicīga tam mirklim. Protams, brīdī, kad sāpēja, to bija grūti paredzēt. Šķita – nekā sliktāka nevar būt. Taču sliktākais kļuva par pamatu un atspēriena punktu. Kā kritiens, kas pēkšņi pārvēršas lidojumā.
/Vija Beinerte/

Tu pamodies, un piedzima tava pasaule, tavas drāmas, tavas atriebības, tavas ambīcijas.

Esi tur, kur tu esi, kāds tu esi.

Nevis izdomāt tukšumu, bet to atklāt.

Brīvie nav norūpējušies par citu atbrīvošanu.

“Es” ir elle.

Tu vari tikai kā stīga trīcēt taganībā. Dzīve tevi iespēlē un tu trīci. Tu esi dzīves kustīgums.

Brīvības nav. Tu esi pati brīvība.

Tukšumu nekas neskar, bet tukšumā var notikt viss – prieki, sāpes, drāmas, apskaidrība, grēkā krišana, darbs, rēķini, zvaigznes, galaktikas, visumi…

Tiklīdz ir bauda, ir arī ciešanas. Jo kaut kā viena uzvara ir otra zaudējums.

Kad tu kādu zaudē, ķermeņa atmiņa ir tā, kas iedzen tevi asarās. Bet kāpēc sirds pārstāj sērot? Jo tu viņu šajā ķermenī, šajā formā pazini kā kaut ko netveramu.

Dzīve – tā ir reliģija.

Patiesība neatklājas vārdos, tā atklājas klusumā. Taču meklētāji negrib būt klusumā, viņi grib būt klusuma piedzīvotāji.

Jums pieder visa pasaule, bet jūs sevi aplaupāt ar viena cilvēka mirstīgu stāstu.

Tu savos bērnos redzi tikai biogrāfiju, nevis to, kā mūžība viņos dejo…

Pinieties ārā no dzīvesstāstiem, no tautībām, dzimumiem, reliģijām, no ciešanām, sāpēm un pat priekiem!

Bez tevis nav nekā.
/Normunds Astra/

Neordināri cilvēki ir Latvijas zemes sāls, to vajag apzināties un izcelt. Šajā tautā un cilvēkos ir milzīgs potenciāls – neesam pilnīgi kokakolas saēsti.

Iepazīsti savu prātu, kurš rada visu, elli un paradīzi. Jo ārpus prāta nav nekas.

Izslēdzot kompjūteru un aizejot pie Gaujas, jūs varat apskaidroties, jo prāts ir process. Process ir nereāls, reāls ir tikai novērotājs. Bet novērotāju nevar atraut no procesa, tāpat kā ziedu nevar atraut no smaržas, medu no salduma. Kas bija vispirms? Saldums vai medus? Mēs redzam sekas, nevis iemeslus, un visu laiku ēna grib saprast ēnas metēju.

Nav jācīnās ar sekām, nav jācīnās ar to, kas ir bijis. Māksla ir ļaut notikt šim brīdim un pieņemt to. Tajā brīdī tevī dzēšas karmas informācija.

Ir muļķīgi cīnīties ar dzīvi un domāt, ka jācīnās. Ir jārada apstākļi.

Pasaule pastāv prātā. Tas ir mentālās konstrukcijas produkts, hologrāfisks, kurā subjekts un objekts izspēlē savas attiecības.

…”katrs ir savas laimes kalējs” un pārējās muļķības, kurās tiekam maldināti un audzināti, lai būtu kaut kāda konvencija, lietu kārtība sabiedrībā.

Ideja pastāv tikai interpretācijā. Piemēram, cilvēks tic tikai tam, ko redz. Un redz tikai to, kam tic. Apburtais loks.
Pieredze ir cilvēka aprobežotība, nevis Dieva kļūda.

Nav visam jāpiekrīt, jo kopā mēs attīstāmies caur zināšanām, strīdiem, meditācijām. Jo vairāk zinām, jo mazāk metamies galējos apgalvojumos.

…rāmji, kur cilvēkus kā mazus cālēnus tur ierobežojumā, lai viņi zina savu vietu…

Buda teica, mīli katru brīdi un mīli visu, jo tas viss tūlīt pāries. Tāpēc dziļa līdzjūtība, mīlestība un spēja redzēt pasauli kā Dieva informācijas apziņas atspoguļojumu šeit un tagad, ka viss ir kārtībā un atliek vien to ieraudzīt, ir universāla dezintoksikācijas tabletīte, kas dzēsīs to, ko darīsiet. Tāpēc, ka līdzjūtība, mīlestība un sevis izpratne ir jaudīgs mehānisms. Tikai sevis izpratnē var dzimt līdzjūtība un mīlestība, to nevar iemācīt mākslīgi.
/Pēteris Kļava/

Domājot vai runājot par sevi – sakot “es” – tu parasti domā “es un mans stāsts”. Tas ir tavu simpātiju un antipātiju, baiļu un vēlmju “es”, tas “es”, kas nekad nav apmierināts uz ilgu laiku. Tā ir prāta radīta sevis apziņa, kas ir pārņemta ar pagātni un meklē savu piepildījumu nākotnē.

Kas atliks no bailēm un prasībām, kas saistītas ar tavu sarežģīto dzīves situāciju, kas ik dienas paņem lielāko daļu no tavas uzmanības? Svītra – vienu vai divus centimetrus gara domuzīme uz tava kapakmens starp dzimšanas un nāves datumiem.
/Normunds Astra/

Izmaini savu paralēlumu kaut vai par vienu milimetru un tu arvien vairāk attālināsies no tā, kas tev bija līdzās. No savām vēlmēm, mērķiem, alkām un patiesībām.

…kad prāts ir mierīgs, maz kas to spēj izsist no līdzsvara. Pret jebkuru notikumu jāattiecas ar humoru un līdzjutību, jāpabrīnās, ka tā ir noticis, taču šim stāvoklim nedrīkst pieķerties.

Es mācījos vērot, kas notiek, neplānot, nevērtēt, vienkārši iegūt pieredzi un iet tālāk. Iet tur, kur sauc mana iekšējā balss.

Visu šajā dzīvē mēs darām tikai tādēļ, lai saņemtu vairāk mīlestības. Katra mūsu darbība un doma rodas tikai šīs vēlmes dēļ. Mēs veidojam skaistu frizūru, smaidām, dziedam, gatavojam ēst, taisām tetovējumus, uztraucamies, kliedzam, šantažējam, rakstām blogus un iesūdzam tiesā, mīlējamies ar daudziem partneriem, melojam, krītam panikā, zogam, laupām un nogalinām. Tikai tādēļ, lai saņemtu vairāk mīlestības. Mēs katrs pēc tās tiecamies tā, kā to protam vislabāk.

Tikai tagad sapratu – ja kādu mīli, uzreiz nav obligāti jāmetas ar to kaut ko darīt. Mīlu un priecājos par šo brīnišķīgo, krūtis sildošo sajūtu. Nav pat jāskrien pie šī cilvēka, viņam tas jāpaziņo un jāgaida atbilde – un ko tagad darīsim? Ja ir lemts sadraudzēties, tad no tā neizdosies izvairīties. Ja nav lemts, tad paliks atmiņas par skaistu, siltu sajūtu.

Pagātne kļūst tikai par mūsu pašu atmiņām, nākotne ir nezināma un jebkādas prognozes ir tikai mūsu fantāzijas. Tieši šis brīdis ir visīstākais. Ja tajā nav laimes, tad arī nekur citur tās nav.

Varbūt šis ir tieši tas brīdis, kad man vienkārši ir jāvēro un jāļauj dzīvei mani vest tur, kur tā labāk zina, ka man jānokļūst.

…mēs dzīvojam tieši tagad. Viss, ko mēs atceramies no pagātnes, – labais vai sliktais – jau ir pagājis un vairs nav īsts. Tas eksistēs tikai tajā gadījumā, ja mēs to gribēsim.

Viss, ko mēs dzīvē iegūstam, tiek dots tikai tādēļ, ka paši to prasām.

Ja tev ir lemts, tu to dabūsi jebkurā gadījumā. Tev paredzētie cilvēki tiks piegādāti ar dāvanu lenti uz galvas. Nedomā, ka esi visuvarens, ka vari izvēlēties pats. Var izvēlēties tikai ceļus. Godīgums aizvedīs pie īstās mīlestības, manipulācijas – pie īslaicīgas.

Bija mainījušās manas pioritātes. Tas, kas bija līdzās, man kļuva ļoti svarīgs, bet tas, kas atradās tālu, – tika pilnīgi aizmirsts. Man vairs nevajadzēja meklēt laimi tur, kur manis nav.
/Jurga Adomo/

Citā reizē kāds ķēms no vīrieša, manu raudāšanu ieraudzījis, pamācīja, ka nedrīkstot nevienu sev tik tuvu laist klāt, tā neesot pareizi dzīvot. Pārāk mīlas moku pārņemta biju, lai viņam oponētu, bet pie sevis nodomāju: “Tu, vecais kretīn! Kāda jēga tad vispār ir dzīvot? Lai beigās atcerētos, ka nekas nav bijis pa īstam? Nu tā – līdz kaulam? Lai mana dzīve būtu tāds pats garlaicīgs mēsls kā tavējā?
/Sabīne Košeļeva/

Ar savām uzvarām mēs palīdzam citiem cilvēkiem daudz mazāk. Daudz vairāk palīdzam ar saviem ievainojumiem.

…mums nekas nepienākas. Un katrā dzīves preambulā vajadzētu ierakstīt, ka dzīve ir smaga.

Ja man būtu jāizvēlas starp zināt un mīlēt, es pavisam droši izvēlētos mīlēt.

Jo biežāk mēs ļaujamies saviem ieradumiem un atkarībām, jo lielāka iespējamība, ka trausla taciņa mūsu smadzeņu neironu savienojumos kļūs par labi iebrauktu lielceļu.

Vīrietis nevar iztikt bez adrenalīna, riska, piedzīvojuma. (..) Tu vari ķert adrenalīnu nevis flirtējot ar aizas malu, potenciālo, pat neizbēgamo un bezjēdzīgo nogāšanos, bet, tiecoties uz kalna virsotni – uzņemoties atbildību, nenoraustoties no saviem sapņiem, pārvarot sevi un mīlot pašaizliedzīgāk. Un tur arī būs adrenalīns, tikai ar daudz lielāku pievienoto vērtību.

Vienmēr jau var atrast sievieti, par kuru būs ilūzijas, ka viņa pilnībā pieņems tevi tādu, kāds tu esi. Bet mana sieva mani pieņem, jau zinot visu par mani.

…visvairāk augam un visvairāk lauzti tiekam tieši tajās situācijās, kuras labprātīgi nekad neizvēlētos.

Jo vairāk pazīsti sevi, jo vieglāk piedot citiem.

Līdzjūtība ir par velti, bet cieņu vajag nopelnīt.

Drosme ir daudz vērtīgāka nekā atbilde, kas pretendē uz pilnību.
/Pēteris Sproģis/

Ja pajautā, gandrīz visi grib mainīt dzīvi. Bet neviens negrib apzināties sevi, realitāti un mainīt savu skatpunktu un redzes leņķi.

…sevis šaustīšana arī ir egoisma paveids. Tu vienkārši zini: jā, šo līkumu es izbraucu nepareizi. Tur varēja labāk. Tur var pilnveidot. Un tu centies.

…ciešanas ir no viens no veidiem, kas ļoti koncentrē prātu – koncentrē to uz vienu sāpīgu domu. Bet, kur ir prāts, tur ir enerģija. Šī enerģija bombardē mūsu zemapziņu, kur ir visi mūsu smagie psiholoģiskie enkuri. Un varbūt kāds enkurs arī tiek izkustināts – kaut kas mazliet notiek tevī.

…visu, ko mēs negribēsim, mēs noteikti dabūsim. Tu piesaisti sev visu, ko ļoti negribi.

…problēma nav vis sievietes emancipācijā, bet vīrieša degradācijā. Nav jau normālu veču, kam ir smadzenes un kas arī māk koordinēt olas ar smadzenēm! Un vēl sirdi ielikt iekšā.

Varbūt skanēs jocīgi, bet, iespējams, dažreiz arī vajag sajaukt šokolādi ar kaku, lai pagaršotu un zinātu, ka tā tomēr ir kaka, kaut arī brūna un izskatās līdzīgi. Tā attīstās spriešanas spēja.

Katram vecumam ir savs knupītis, kuru viņš zelē, un katram intelektam ir sava komforta zona, kuru viņš negrib pārkāpt.

Ziniet, kā saka, katram ir sava uts. Esmu uztaisījis milzīgu inventarizāciju un labi zinu, cik man ir tās utis un cik no viņām ir strīpainas, cik rūtainas, cik ar punktiņiem un cik ar ūsiņām. Un vēl es zinu, kā viņas ņemas manī. Tas nav maz.

Protams, būs un pastāvēs gan reliģijas, gan dažādas filozofijas, bet ir ļoti daudz cilvēku, kas intuitīvi jūt, ka patiesība ir sarežģītāka. Un viņi meklē nevis plikā ticībā, bet tādā zināšanu un garīgās pieredzes sintēzē, kāda apmierina arī domājošu prātu.

…dvēselēm, kas dzīvo latviešu ķermeņos, piemīt diemžēl īsti neapzināta, bet ļoti augsta programma. Tā ir taisnības, strādīguma, godīguma, pacietības, skumju un dievišķo ilgu programma.

Šī diena un šis brīdis ir vislabākais, kas mūsu dzīvē var būt. Rītdien nebūs labāk. Ja liekas, ka laime būs rīt, – tā tikai prāts mūs āzē. Ieraudzīt dzīvi visā tās pilnībā, fantastisku, aizraujošu, traku, gudru un negudru vienlaikus, – tā ir īstā gudrība un arī recepte, kā šī diena būtu jāpavada. Spontāni, ar pilnu sirdi, kā pēdējā. Ar domu, ka to, ko neizdarīji šodien, neizdarīsi arī rīt.
/Pēteris Kļava/

…mīlestība man ir tā zona, kur esmu es, kur jūtos brīva, kur man nav jāizliekas, kur ir foršs sekss, kur var nolīst no pasaules, kur var darīt kopā lietas, kas abiem patīk, un kur var saprasties no pusvārda. Kur ir es un tu, un mēs.

…dzīve jau arī ir tā normalitāte, kas neliek elpai aizrauties. Zvaigžņu brīži dzīvē ir, bet tie ir tikai brīži, kuri pārsvarā jārada pašiem. Pārējā ir ikdiena – ar netīriem traukiem, nemazgātiem mazu bērnu dibeniem, bižu pīšanu, mājas kārtošanu un rēķinu maksāšanu.

Piedošana nav iespējama bez izsāpēšanas. (..) Neder vārdi: aizmirsti un nedomā! Jo tieši tie jautājumi, kurus esam “aizmirsuši” visvairāk, turpina mūs vadīt. Daudz vairāk nekā tie, kurus esam izraudājuši un izsāpējuši.
/Diāna Zande/

Bet vispār “laimīgs” – tas ir tad, kad dzīve pasviež kārtējos sūdus, un tev pietiek karotīšu, lai tos izsmeltu un pēc tam vēl uztaisītu tēju un samīļotu visus, kas jāsamīļo, un, ja atnāktu kāds, kas nav jāsamīļo, arī to varētu samīļot.
/Ieva Melgalve/

…cilvēki dzīvo kopā ar to, kuru var ikdienā paciest, nevis ar to, no kura aiz sajūsmas krīt ģībonī. Tu vari būt jebkā iemīlējies, bet – kā švunka tevi pacels, tā arī nolaidīs. Ikdienā vajag kaut ko tādu, kas neberž un nespiež. Vistālāk aiziesi ar ievalkātām, nevis jaunām kurpēm, kuras pie trešā valša uzberzīs tulznu.
/Pauls Timrots/

Mani reāli uzrunā tie augstā līmeņa cilvēki, kuri ir pavisam vienkārši, man liekas, ka tas ir tops, ja tu vari būt superbagāts, bet atnākt krokšos uz jahtklubu. Vienalga viņam, kāda etiķete, bet viņš atnāk tāds, kāds grib, un viņam ir kas jauns, ko paziņot, un visiem viņš ir interesants. (..) Bet tie, kuriem patīk sevi pār citiem izcelt, nav manējie. Pārgriez pirkstu un paskaties – redzi, visiem ir sarkanas asinis, nav taču nevienam zilu.
/Jānis Preiss/

Esmu kā istaba. Atveru logus, un tajā ienāk vējš. Ļaušanās mani padara caurskanīgu dzīvei un mīlestībai.
/Ineta Ķirse/

Dzīve sastāv no 100 mazām laimītēm un 1000 mazām nelaimītēm. Ir vieglāk, ir grūtāk, ir laimīgie mirkļi, un ir zvaigznīšu brīži… Normāla dzīve. Nav tā, ka rozā, pūkaina un skaista ir katra diena. Tā nemēdz būt. Ir viss. Bet ir svarīgi, ko tu no tā redzi un ko tu paņem līdzi. Ja tu velc līdzi visus kreņķus un nastas, tad liekas, ka dzīve ir briesmīga. Bet, ja tu paņem tikai labo un pārējo aizmirsti, tad liekas tīri labi.
/Jānis Zaržeckis/

Man jau parasti vairāk lido sirds, prāts stāv malā un noskatās. Ja ieķeros kādā balonā, tad pārlidoju pāri visai pilsētai, nereti tas sprāgst, es gāžos lejā, sadauzu ceļus… Bet es nekad necenšos nožēlot to, ka esmu lidojusi ar sirdi, nevis prātu.
/Kristīne Garklāva/

Mums nav jābūt ideāliem. Mums jābūt tikai bišķi labākiem.
/Jurģis Liepnieks/

Galvenais ir – sevi baigi mīlēt. To man vienreiz dzejniece Inga Gaile teica. Ka nevajag domāt, kāda esmu, – tāda vai šitāda? Ka nevajag nevienam sevi pretnostatīt, bet vienkārši mīlēt. Īpaši, ja tu esi tāds drusku jocīgāks trāpījies, dzejnieks vai kas tur vēl, kuram apkārt viss kopš bērnudārza tā vien kliedz “psihs psihs!” To es nesen sapratu un beidzu bēdāties.
/Agnese Krivade/

Visi grib, lai tas otrs cilvēks viņiem ir ērts. Skolotāji grib ērtus skolēnus, vecāki grib ērtus bērnus, vīri – ērtas sievas. Bet es neesmu īpaši ērta. Es neatbilstu citu sapņiem par mani, man par sevi ir savējie.
/Ieva Kerēvica/

…bērni pieliek pie vietas ļoti ātri. Viņi iemāca, kādā vērtē ir pusstunda brīva laika, ko nozīmē, kad tiešām sāp sirds un tu neko nevari izdarīt. Bērni iedod to dimensiju, ko mūsu racionālajā sabiedrībā sauc – sirds dimensija.
/Māris Olte/

Zini, kā vēl es jūtu, ka kļūstam veci? Dārzā bija jānovāc ogas, tad āboli, lauku mājā gribēju arī pārlīmēt tapetes. Kādreiz tā nebija problēma – piezvani draugiem, un viņi būs klāt. Bet tagad vairs tā nenotiek. Ne jau tāpēc, ka man nebūtu draugu. Tikai viņiem visiem pašiem ir savas mājas, savas vasarnīcas un savi bērni, savas aliņas. (..) Bet es tikai gribēju kādu kompāniju, ar ko kopā noplēst vecās tapetes un uzlīmēt jaunas… Tas ir vecums, ka talku un ballīti uz sitiena neuzrīkosi, tā jāieplāno vismaz divas nedēļas uz priekšu. Un arī ar nosacījumu, ka būs garda ēšana un zvilnītis, kur ērti atpūsties.
/Žaklīna Cinovska/

Ja tu klausies manas dziesmas tikai tāpēc, ka liekos tev smuks, tad tas agri vai vēlu sabruks, jo kādu dienu es būšu vecs un bez zobiem.
/Renārs Kaupers/

Ir ļaudis, kas skatās uz tādiem cilvēkiem kā es un domā – viņi ir traki, ja dara kaut ko tādu! Bet es varu skatīties uz viņiem ar tādu pašu domu pretējā virzienā: jūs esat traki, jūs neko nedarāt! Protams, viņi teiks, ka viņi dara: lūk, grils, lūk, mauriņš, te man ir džips… Ir jābūt trakam, lai savu dzīvi pavadītu, neko īsti nedarot. Viena no interesantas dzīves formulām, manuprāt, ir tāda: ja tu paskaties atpakaļ uz savu dzīvi iepriekšējo trīs gadu laikā, vai vari par to uzrakstīt grāmatu? Un tā, lai tu nebūtu vienīgais, kam to lasīt būtu interesanti?
/Kristaps Liepiņš/

Man mīlestība nozīmē to, ka man škiet, ka es kādu brīdi spēju saprast vismaz vienu no visām sievietēm pasaulē.
/Māris Olte/

Tētis visu laiku atkārtoja: “Kas ir pats svarīgākais?” Mēs ar brāli teicām – mantiņas. “Nē, kas ir pats svarīgākais?” Mēs atkal saucām to, kas tajā brīdī mums šķita svarīgākais – mašīnas, lellītes. “Nē,” viņš uzsvēra, “galvenais ir brīvība!” Tagad es to saprotu. Daudzi nemaz nenojauš, ka sēž cietumā, ko paši izveidojuši un aizslēguši.
/Alise Ketnere (Fox Lima)/

Es smējos, lai neraudātu.

Kad ieejam dārzā, Juris uzreiz meklē, ko var apēst, es skatos, kas ir uzziedējis. Viņam patīk rakņāties pa komposta kaudzi, un tā ir viņa ķīmija. Bet es varu ņemties puķu dobēs. Un kopā mums ir hortenzijas.

…agrāk nemācēju paprasīt atalgojumu par savu darbu un sāku to mācīties. Tu vari skriet par kapeikām, un tu vari iet par rubļiem. Tad ir jautājums – skriet vai iet? (..) es pieņēmu lēmumu, ka neskriešu pakaļ tramvajam. Es iešu.

Caurmērā jau dzīve ir ikdiena. Mēs ēdam, slaukām puņķainos degunus, rēķinām naudu līdz algai. Dažreiz ir baigie svētki, un dažreiz ir baigie izmisuma brīži.

Mani reizēm kaitina padomi, kā sievietei būtu jāizskatās, jo kad skatos uz sievietēm, pārsvarā neieraugu viņu smukos nagus, bet kaut ko pilnīgi citu – viņu pieredzi, viņu spēku un vājumu, viņu būtību.

Jā, man ir daudz bērnu, bet neesmu baigā perētāja. Drīzāk esmu vilcene. Kamēr bērns ir mazs, es ucinos, bet vienā brīdī – ej un dari, tev izdosies!

Tas ir brīnišķīgi, ka Juris nekad nepārmet par manām krunciņām un riepiņām. Un, ja arī kaut ko saka, tad tas ir ar labdabīgu humoru, par ko abi pasmejamies. Ar Juri es varu būt plika visādā veidā. (..) Tā ir laime. Un viņš nav nekāds pārcilvēks. Viņš ir parasts vīrietis, turklāt krāc. Un kaut kādas lietas neizdara.

…mēs neesam praugpāris. Jā, dažreiz ciest viens otru nevaram. Bet tās ir attiecības, kuras mēs esam izveidojuši. Un tas ir tik aizraujoši.

…cilvēki man jautā – Diāna, vai tu varēsi, kad tu varēsi? Man nav jābūt ērtai visiem. Es varu izvēlēties. Bet es neuzstādu princešu noteikumus. Tie ir sadarbības noteikumi, par kuriem mēs vienojamies.

…mani kaitina masveida aicinājumi sevi mīlēt, jo nav vispārējas izpratnes, ko tas īsti nozīmē. Sarkans krūšturis – vai tā ir mīlestība? Atvainojiet, es nopirku veļu. Aiziet pie friziera – tā ir mīlestība? Tad arī zobus tīrīt ir mīlestība. Te ir tā problēma, ka gribam vieglus risinājumus, maz piepūloties. (..) Jo ar krūšturi un rožlapiņu vannu ir stipri par maz.

Reizēm pārņem bailes, kad domāju – cik ilgs laiks mums abiem atvēlēts? Zinu tikai to, ka ļoti gribu, lai vēl ilgi dzīvojam kopā.

…cilvēks tic un grib domāt, ka dzīvos laimīgi, būs bagāts, vesels un vienmēr viss būs skaisti. Bet tas ir sapnis. Jo dzīvē absolūti obligāti ir arī nelaimes, bēdas un slimības. Mēs negribam pieņemt, ka sliktais ir dzīves daļa. Arī slapjdraņķis mums nepatīk, bet tas ir normāli. Pēc tam atkal būs saule.
/Diāna Zande/

…tas, kas tevi izārstē, esi tu pats. Tā ir. Bet tur ir tā duālā lieta, kas tad tu esi – vai tu esi dabas sastāvdaļa vai arī tu esi ārpus tās? Ko nozīmē – tu pats? Man “tu pats” ir viss, kas tev ir apkārt, viss, kas smaržo, zied, rūgst, pūst, lec, riet, smejas, raud.

Mums ir kaut kāda abstrakta ideja, ka attiecības ir kaut kas, kas veidojas starp kaut ko. Bet patiesībā jau tās ir divas dvēseles, kas aug un iet savu ceļu. Ja tas ir brīdis, kad šķiet, ka ir jābūt kopā – super, bet citreiz atkal ir jāpalaiž otrs mežā, lai viņš paskraida, paaugas, un tad tas interesantākais ir gaidīt viņu mājās.

Tad es saprotu, ka ir auzas, un sev jautāju: „Vai tāpēc tu atnāci, lai vienā brīdī sāktu justies neiecietīgs un nepateicīgs?” Ja pamaini attieksmi un pasaki paldies, iepauzē un uztaisi lēnāku tempu un tavā „lielajā lietā” nekas sevišķs nemainās, tad ir skaidrs, ka biji iekāpis nepreizajās kurpītēs.

Es domāju, ka Latvijas sievietes ir ļoti ievainojamā stāvoklī, ļoti saudzējamā stāvoklī. Kas interesanti, saudzējamā pašām no sevis.

Man nav ilūziju, ka ir kaut kas labs vai kaut kas ļauns. Tas ļaunais ir bijis, lai nākotnē būtu kaut kas labs.

…ir jālaiž vaļā, jāļauj kļūdīties, dabūt zilumus. Tikai tad tās acis mirdzēs.

…tava galvenā lieta ir būt šeit un to piedzīvot, sajust, kāda ir viena vai cita forma, tad tās savas kļūdas vairs neuztver kā kļūdas. Tad tas pārvēršas vienkārši par tavu ceļu, kurā ir bijušas dažādas sajūtas, emocijas un piedzīvojumi. Lietas ir notikušas. Tā ļaušanās procesam – nu notika kļūda, nu pofig, nu nogāju no ceļa – nu pofig, galvenais, lai dienas beigās tev ir sajūta, ka piedzīvotais ļaus radīt kaut ko jaunu. Tas, ka tu pa ceļam paklūpi, sajūc prātā, tas ir tikai piedzīvojums.
/Inese Indāne/

…valsts un sabiedrība runā pilnīgi dažādās valodās. (..) Viņi lieto vārdus, terminus, teikumu uzbūves un loģiku, kādus nelieto cilvēki ielās. Jebkurš, kas ierēdniecībā ir ilgāk par gadu, inficējas ar šo valodu un spēj bezgalīgi runāt, nepasakot pilnīgi neko. Ja šo valodu pielīdzinātu garam matemātiskam vienādojumam un sāktu no viena gala īsināt, tā īsināšana aizietu lavīnā, līdz mēs iegūtu neapšaubāmu, bet maziepriecinošu rezultātu “0=0”.
/Ēriks Stendzenieks/

…nepārproti, Rīga man ļoti patīk, un uz pasaules fona jau tā nav nekāda milzu pilsēta ar milzu atsvešinātību. Pie mums Latvijā viss ir mazs un silts.

Dažas Rīgas draudzības pavisam iemigušas. Tā jau tikai šķiet – nu tik visi brauks pie mums ciemos! Un brauc jau pa kādam, bet ne tik ļoti.

Es jau skaidri jutu, ka arī Kārlim esmu ļoti iepatikusies. Taču iepatikties var uz pāris gadiem un tad vairs nepatikt…

Pat uz vienu dienu aizbraucot uz Rīgu, jūtam, kā maciņš tukšojas… Laukos dzīvojot, ja kaut ko ievajagas un uzreiz to nevaram dabūt, – pārvajagas.

…es nemaz to neizjūtu kā slogu vai īpatnību, ka mēs ar Kārli visu laiku esam blakus. Mums taču katram ir savas darbošanās. (..) Svarīgākais jau ir negaidīt izklaides un iepriecinājumus no otra cilvēka, bet nodarbināt sevi pašam.

Es uzkopju māju, gatavoju ēst. Lasu. Domāju… Es saprotu, ka no malas izklausās savādi, – vai tad domāšana ir kāds darbs? Vairākums cilvēku to droši vien sauktu par slinkošanu, un lai nu tā būtu. Teiksim, ka es slinkoju. Bet man tas ir nepieciešams. Šie domāšanas brīži man ir svarīgi. Tie mani piepilda. Jā, un arī nogurdina. Un tad es gleznoju.
/Linda Freiberga/

Ko man dzīve ir iemacījusi? Vienmēr jābūt labajai ziņai. Nu un tad, kad dzīve ir faktiski beigusies? Tad var sākt otru!

Zini, kā ir, kad ekskursijā iet pa kādu Vidusjūras pilsētas ieliņu? Sajūta, ka varētu tagad pagriezties un pa šīm trepītēm ieiet kādā mājā un sākt dzīvot citu dzīvi. Bet nopūties un aizej tālāk, jo tevi gaida autobuss ar tūrfirmas uzrakstu. Tu neuzzini, kāda varētu būt tava otrā dzīve.

…cilvēks ir devies ceļojumā, un viņš izjūt pienākumu kaut ko piedzīvot. Brīnīšanās ir ļoti jauks moments tūrismā. Jo mēs taču visi esam tūristi, ieradušies šeit uz dzīves brīdi, pat tie, kas ir mājās tupētāji un savu perfekto 600 kvadrātmetru kopēji.

Man ir draugs, kas strādā datoru jomā, bet viņam ir arī viesu nams, nēģu zvejas licence. Bibliotekāri satiec arī vēlēšanu komisijā, mežā ar groziņu. Daži izdzīvošanas komplekti ir riktīgi interesanti!
/Andris Akmentiņš/

Es varu kaut vai mūžam staigāt humpalu drēbēs, tikai lai būtu Latvijā. Mums taču ir tik skaisti.

Bet Rīga ir tramvaju ritms, kurpju iešanas ritms, cilvēku maiņa. Tāds spriegums, ka pati jūtos kā tramvajs zem drātīm. Kā trolejbuss. Dzejoļus rakstīt jau var tikai tad, ja stīgas nospriegotas.
/Andra Manfelde/

Cilvēks dzird to, ko viņš grib dzirdēt, nevis to, ko tu gribi pateikt.

…cilvēks nogurst pats no sevis, ne no kā cita. Nogurst no savām domām, cīnīšanās un savu spalviņu bužināšanas, no lietām, kas būtībā nevienam nafig nav vajadzīgas.
/Inga Roga/

Izaugot cilvēki mēģina izlikties, ka nu ir kļuvuši dziļi un ētiski un vairs nedala visus lohos un krutajos, kaut patiesībā šis dalījums pastāv līdz nāves stundiņai.

Taču galvenais ir – sevi baigi mīlēt. To man vienreiz dzejniece Inga Gaile teica. Ka nevajag domāt, kāda esmu, – tāda vai šitāda? Ka nevajag nevienam sevi pretnostatīt, bet vienkārši mīlēt. Īpaši, ja tu esi tāds drusku jocīgāks trāpījies, dzejnieks vai kas tur vēl, kuram apkārt viss kopš bērnudārza tā vien kliedz “psihs psihs!” To es nesen sapratu un beidzu bēdāties.
/Agnese Krivade/

Droši vien ikvienam cilvēkam dzīvē pienāk brīdis, kad viņš ar rezignētām šausmām atskārš, ka visu, ko būtu gribējies, viņš šā vai tā nekad nepaspēs. Vēl jo vairāk – tu saproti, ka tik daudzas iespējas – patiesībā visas labākās iespējas – ir vai nu palaistas garām, vai palikušas tā arī pa īstam nenovērtētas. Draugi gadu gaitā ir kļuvuši arvien svešāki un svešāki, līdz beidzot pazuduši no tavas dzīves pavisam. Daudziem cilvēkiem, kam būtu vajadzējis pateikt, ka viņus mīli vai ka viņi tev ir svarīgi, tu to neesi pateicis un vairs nekad nepateiksi. Savukārt vairākums to, ko ik dienas satiec no jauna, tev nebūt vairs neliekas nedz svarīgi, nedz mīlami. Tev viņiem tāpat nav nekā ko teikt.
/Pauls Bankovskis/

…mostos labā garastāvoklī. Pilnīgi fiziski ielieku sevī apziņu, ka tā ir baigā laime! Tu esi pamodies, tev nekas nekaiš. Tu redzi ārā sauli spīdam un dzirdi putnus dziedam. Cilvēks var mosties labā garastāvoklī un var mosties sliktā. Es izvēlos mosties labā. Tieši tāpat, kā es izvēlos priecāties, nevis bēdāties. (Tieši tāpat kā es izvēlos pārkāpt pāri suņa kakai, nevis pētīt un vaimanāt: vai vai vai, suns piekakājis, ko gan saimnieks domājis, kādēļ nav savācis…)

Ar naudu tiešām ir līdzīgi kā ar elektrību. Elektrība var apsildīt māju, ar elektrību var “dabūt pa pirkstiem”, un ar elektrību var arī nosist pavisam!

Iekšējā brīvība nav atkarīga no naudas daudzuma.

Jābūt gatavam mainīties, jābūt kustīgam. Kamēr vēl neesi pazemē iekritis, pavaicā sev, ko vēl es varu!

Dzīve ir pārāk īsa, lai sēdētu, gaustos un nožēlotu. Bet pietiekami gara, lai rīkotos.
/Anita Masaļska/

Man jau parasti vairāk lido sirds, prāts stāv malā un noskatās. Ja ieķeros kādā balonā, tad pārlidoju pāri visai pilsētai, nereti tas sprāgst, es gāžos lejā, sadauzu ceļus… Bet es nekad necenšos nožēlot to, ka esmu lidojusi ar sirdi, nevis prātu.

Es gribētu, lai, pateicoties mīlestībai, manī atplauktu brīnišķīgā siltuma sajūta, kurā gribētos dalīties. Un lai otrs spētu gan to savaldīt, gan novērtēt. Un brīžos, kad spārniņi ir par īsu, viņš palīdzētu tos piezīmēt. (..) Tomēr vissvarīgākais, lai mans prieks netiktu nosmacēts, lai otrā cilvēkā ir tas lidlauks, kur tam izskrieties.

…ir cilvēki, ar kuriem nav vienkārši pēc tam pārgriezt nabassaiti.

…pirms vairākiem gadiem mēs ar draudzeni paņēmām bankā kredītu, lai brauktu uz Pearl Jam koncertu Ņujorkā. Vēl tagad atceros, cik pēc koncerta biju pārlaimīga. Nākamajā rītā pamodos tieši tādā pašā pozā, kādā biju aizgājusi gulēt, un vēl ar sāpošu žokli, jo man jau, protams, visu koncerta laiku bija jāsmaida. Tad es sapratu, kāda jēga ir strādāšanai. Jo par sapelnīto tu vari iegūt iedvesmu dzīvot.

Nevar būvēt jaunās emocijas uz iepriekšējo bāzes, jo tad jau nebūs tāds īsts un skaists lidojums. Līdzīgi – pirms tu saņem jaunas dāvanas, vajag izsaiņot iepriekšējās un nolikt savās vietās. Tad būsi gatavs jaunām dāvanām.

Es, protams, varu, vienatnē braucot, skaistu ceļu izbaudīt. Bet es labāk gribētu braukt pa to ceļu un aizsūtīt visiem īsziņas, cik skaisti ir apkārt.

Mēs vienmēr visi braucām kopā. Un tikai, jo vecāks kļūsti, jo vairāk saproti, cik daudz darba tajā visā [vecākiem] ir bijis jāiegulda. Rūķi jau neatnāks, nesaklās galdu un nesaturēs visus kopā.

…zeme bez cilvēkiem nav nekas. Tāpat kā māja. Ja man laukos nav mammas vai tēta, man liekas, ka nekā nav. Tad arī saprotu, cik lietām ir maza nozīme. Absolūti nekāda. Jo tikai lietai, kurai pieskaras mīļš cilvēks, ir vērtība.
/Kristīne Garklāva/

..nevajag plēst matus, ja kāds laimes mirklis beidzies, vai domāt, ka dzīve sabrūk, ja notiek kaut kas slikts. Arī tas pāries, un būs citādi. Diemžēl arī labais pāries, un būs citādi.

Mēs daudzi zinām, kā vajag dzīvot, bet tas neko nenozīmē un padara visu vēl grūtāku.

Ja cilvēku mīl, var sadzīvot arī tad, ja viņš nav ideāls. Bet, ja nemīl, tad arī ar ideālu nevar sadzīvot.
/Jurģis Liepnieks/

Es vēl esmu jauna. Un jau gudra! Vēl skaista, bet jau ar pieredzi!

…kad man jāvizualizē vārds “brīvība”, es vienmēr redzu savas bērnības vasaras: viss zied, mežs smaržo, un es tāda sīka, divām bizēm un pa vistu sūdiem sabristām kājām, dipoju uz visām pusēm, kur acis rāda. Tāda sajūta… No turienes jau es nāku.

Visi grib, lai tas otrs cilvēks viņiem ir ērts. Skolotāji grib ērtus skolēnus, vecāki grib ērtus bērnus, vīri – ērtas sievas. Bet es neesmu īpaši ērta. Es neatbilstu citu sapņiem par mani, man par sevi ir savējie.

…man ir svarīgi zināt. Zināt! Ja kaut ko nezinu, es izdomāju savus piectūkstoš variantus.

Un tagad iedomājies to situāciju: nāk mājās pārgurusi sieviete, rokās vēl kaut kādi pārtikas maisi… Es, sīks, izgulējies skuķis, ieraugu viņu nākam un kopā ar suni nevaldāmā, mežonīgā priekā skrienu pretī! Pieskrien un jūti, ka tas cilvēks domā tikai par vienu. Par gultu. par atpūtu no visiem. Bet es tik gāžos ar savu maza bērna prieku virsū. Nu protams, ka viņa saka: liec man mieru. Liec mieru vienreiz, liec otrreiz… Trešo reizi jau vairs neskrien pretī. Un tā tas iegājās.

Manī bija ieslēgusies pilnīga vienaldzība. Nebija nekādu prasību un neko nevajadzēja. Savā ziņā pilnīgs rokenrols – dzīvoju reibonī, kas sāpina, un vienlaikus šīs sāpes izbaudīju.
/Ieva Kerēvica/

Ko par naudu – tu taču esi mākslinieks, iever olas vai sirdi starp durvīm, pieraksti, kas nāk ārā, un būs tev atkal, par ko dzīvot!

Tas viss taču ir tik pārejoši – tā blondīne un tie pupi. Tam nav nekāda sakara ar spēju sajust otru cilvēku. Un pasauli vispār. Labsajūtu jau tikai sākumā rada tīri fiziski kārdinājumi, pēc tam tu ej tālāk un paliek aizvien interesantāk.

Man nepatīk tas žurku skrējiens, kas mums tiek piedāvāts. Mēs te neesam radīti par sacīkšu automašīnām. Labākās lietas tomēr izdarām, kad esam mierīgi un atbrīvoti.

…bērni pieliek pie vietas ļoti ātri. Viņi iemāca, kādā vērtē ir pusstunda brīva laika, ko nozīmē, kad tiešām sāp sirds un tu neko nevari izdarīt. Bērni iedod to dimensiju, ko mūsu racionālajā sabiedrībā sauc – sirds dimensija.

Man mīlestība nozīmē to, ka man škiet, ka es kādu brīdi spēju saprast vismaz vienu no visām sievietēm pasaulē.
/Māris Olte/

Bet īstenībā vienkārši vajag daudz bučoties. Un taisīt bērniņiem masāžas. Un jāpiespiež pie sirds – gan vīrietis, gan bērns. Sievietes jau ir tādas krāsniņas, viņas ražo siltumu.
/Inga Ābele/

…es nekādi nevarēju saštukot, kā savās bērna rociņās apņemt visu pasauli, jo man gribējās samīļot mammu, brāli, visus radiņus, svešus cilvēkus, lelles, šūpoles un pat lielo piecstāveni, kurā dzīvoju. Bet kā to izdarīt? Un tad man radās plāns: sakraušu visu pasauli vienā milzu kaudzē un apkampšu. Savos trīsdesmit gados sapratu, ka patiesībā jau es to daru, tikai nedaudz citādi, jo sniegt cilvēkiem prieku – tā jau arī ir mīlestības sastāvdaļa.
/Gundega Skudriņa/

Patiešām var ATRAST tikai tad, kad nevajag par katru cenu.
/Dace Rukšāne/

galvenais, neļauties… Nesākt dirnēt. Nekļūt apātiskam. Man ir draugi, kuri plāno nopirkt Taizemē kādu salu, un, kad prasu, kādēļ viņiem to vajag, viņi saka – bet tur būs tāds miers! Viņi grib sēdēt pie jūras, dzert alu, iet gulēt, atkal celties, atkal dzert alu… Un lai būtu miers. Bet, ja es ko ienīstu, tad tas ir šis miers! Man tas būtu nāvējoši. Es negribu, lai ir miers – es gribu, lai ir nemiers.
/Jurģis Liepnieks/

Kas ir pagātne? Pagātne ir tas, ko tu tagad domā par vakardienu, bet tu jau vienalga domā tagadnē. Tā ir liela māksla – dzīvot šobrīd, tāpēc jau visi cilvēki gruzās un ņemas, jo domā, ka vakar bija labāk, nekā ir šodien, un ka rīts būs labāks par šodienu vai vakardienu. Man liekas, visbīstamākais, kas ar cilvēku var notikt, ja viņš visu dara kaut kādā nākotnes vārdā, kaut kādā ticībā, ka nākotnē būs labāk, ka būs citādāk. Ne sūda nebūs! Tu rīt vari būt miris, tāpēc nevajag neko gaidīt, vajag dzīvot šobrīd un izmantot to situāciju, kas ir dota, un būt laimīgam ar tiem līdzekļiem, kas ir.
/Gints Grūbe/

Ja tu klausies manas dziesmas tikai tāpēc, ka liekos tev smuks, tad tas agri vai vēlu sabruks, jo kādu dienu es būšu vecs un bez zobiem.
/Renārs Kaupers/

Mīlestība ir tad, kad vannas istabā ir vairāk par vienu zobu suku, kad „labrīt”, „sveiks” un „kā šodien gāja” ir vairāk par „es tevi mīlu”, kad „pasniedz man, lūdzu, sāli” nozīmē – „es vēlos ar tevi kopā lēni un mūžīgi nosirmot”… un bail nav nemaz.

Mīlestība ir tad, kad tu ar lielām pūlēm esi nomizojis cietu apelsīnu un jau gatavojies apēst sulīgo mīkstumu, bet tad ieraugi, ka otram arī gribas, un atdod augli viņam, bet pats ķeries pie briesmīgās mizošanas vēlreiz. Nujā – un tad tas otrs izņem apelsīnu no rokas un nomizo to tev.

Mīlestība ir tad, kad tavam mīļajam nakts vidū tik nežēlīgi iesāpas zobs, ka ir jābrauc uz diennakts palīdzības punktu, un tu pusaizmidzis celies un brauc līdzi tikai tāpēc, lai paturētu rociņu, kaut gan tev nākamajā rītā jāceļas pusseptiņos.

Mīlestība ir tad, kad tu no rīta skaties uz blakusgulētāju un tava sirds ir liela kā visums un mīksta kā bišu vasks, un tev birst asaras no tā, cik ļoti tu viņu mīli. Arī pēc 10, 25 vai 53 gadiem kopā.

Mūsmājās mīlestību māk formulēt tikai mazie – lielie skatās viens uz otru un smaida.
/Dace Rukšāne/

Varbūt skan skarbi, bet es negribu sevi izniekot, negribu pavirši. Ja kaut kas ir, tad lai ir līdz galam.
/Aija Vītoliņa/

Nav viegli mīlēt sievieti, kura ir pabijusi ellē un atgriezusies. Daudzi ir centušies. Vairums cietuši sakāvi. Vājajiem to nevajag pat mēģināt. Tas prasa daudz vairāk spēka par to, cik tu vispār iedomājies, ka tev ir; vairāk pacietības, vairāk neatlaidības, vairāk izturības, vairāk izlēmības. Tas prasa nenogurstošu un izlēmīgu mīlestību, kas necieš sakāvi. Vai arī sieviete, kura ir pabijusi ellē un atgriezusies, tevi atgrūdīs. Viņa tevi parbaudīs, vēloties uzzināt, no kā esi veidots, vai tev ir tas, kas vajadzīgs, lai izturētu viņas vētru. Jo viņa ir neprognozējama – dažkārt tai ir viesuļvētras spēks, kas traucas viņas ciešanu niknuma ātrumā; citreiz tā ir viegls lietutiņš, mierīgs, kluss un rāms.
Kad viņa ir viegls lietus, kas līst klusiņām kā asaras, mīli viņu.
Kad viņa ir pērkons, zibens un skarbs vējš, kas sēj haosu, mīli viņu vēl vairāk.

Viņa ir pretrunas, kas vienmēr svārstīsies starp bailēm nosmakt no tuvības un bailēm tikt pamestai, un pat viņa pati nezinās, kā atrasties līdzsvarā starp tām. Šodien viņa jūtas neaizsargāta, kaut gan to skaļi nesaka. Viņa vēlas, lai tu esi blakus, lai sakārto viņas matu cirtu virs auss, noskūpsti uz pieres un apskauj ar savu vīrišķīgo roku spēku. Bet rīt viņa kaislīgi vēlēsies būt neatkarīga, gribēs savu pašas telpu, savu vientulību.

Jo tajā laikā, kad tu gulēji, viņa bija nomodā un, nespēdama apstādināt savu domu skrējienu, sekoja pulksteņa rādītājiem. Cīnoties ar laiku, centās savākt vienkopus visas sasistās lauskas. Viņa karoja pati ar saviem dēmoniem un nogalināja savus pūķus, baidoties par to, ka tad, ja viņa iemigs, tie viņu uzvarēs, un viņa vairs nevarēs tos kontrolēt. No rīta viņa būs piekususi, un tava klātbūtne viņu smacēs. Viņai būs vajadzīga tikai viņa pati.
Kad viņa tiecas pēc tevis, mīli viņu.
Kad viņa tevi atgrūž, mīli viņu vēl vairāk.

Jaunas situācijas, jaunas vietas, jauni cilvēki un pārdzīvojumi rada viņā trauksmi. Viņa būs nežēlīgi neatkarīga, kaislīgi vēlēsies pārvarēt savas bailes un vienlaicīgi būs pārbijusies kā mazs, vientuļš bērns lielā pasaulē. Dažkārt viņai vajadzēs būt drosmīgai, lai pierādītu sev, ka viņa pati var tikt ar visu galā. Citreiz viņai vajadzēs, lai tu satver viņas roku un turi to cieši. Dažkārt viņa pati nevarēs saprast, kas viņai vajadzīgs. Tev nāksies viņu lasīt kā grāmatu ar saburzītām lapām un kļūt par to, kas viņai nepieciešams.
Kad viņa ir drosmīga un dodas pasaulē viena pati ar sevi, mīli viņu.
Kad viņa ir nobijusies, bet atsakās pieņemt tavu palīdzību, mīli viņu vēl vairāk.

Viņa dzīvos bailēs par to, ka, iespējams, viņas ir parāk daudz vai gluži otrādi – pārāk maz – tā ir mūžīgā cīņa par zelta vidusceļu. Kautrējoties par to, ka bieži krīt vienā vai otrā galējībā, kautrējoties būt viņa pati, jo neviens nekad nav mīlējis abas viņas puses – gan niecību gan kolosālo.
Kad viņa sevi uzskata par karalieni, mīli viņu.
Kad viņa sevi uzskata par niecību, mīli viņu vēl vairāk.

Dažkārt sāpes atkāpjas, viņas acis staro, viņas smiekli priecē kā reta un vērtīga melodija. Taču dažkārt viņai būs ļoti sāpīgi tāpēc, ka trauma vēl joprojām ir dzīva; viņa cietīs, viņa mocīsies. Gaisma nodzisīs un mūzika apklusīs.
Kad viņa ir gaisma – mīli viņu.
Kad viņa ir krēsla – mīli viņu vēl vairāk.

Viņa vienmēr tevi mīlēs piesardzīgi, ar vienu kāju aiz sliekšņa. Jo viņa nesaprot beznosacījumu mīlestību, mīlestību, kura ir pietiekami stipra, lai pārdzīvotu grūtus laikus. Viņa nevar atļauties pilnībā uzticēties tavai mīlestībai, tāpēc atstās daļu savas sirds aizvērtu – to daļu, kas cietusi visvairāk, to daļu, kuru viņa nevar riskēt vēlreiz ļaut ievainot, pēc tā, cik spēka patērējusi, lai atkal sašūtu visu kopā. Viņa vienmēr vēros, gaidīs un pieņems, ka tu viņu pametīsi pirmais. Un, kaut arī tu to nedari, viņas sirdī ierakstīta patiesība, kurā teikts, ka tu to izdarīsi, un tas ir tikai laika jautājums, jo visi, kas viņu jebkad mīlējuši, ir viņu pametuši. Un tāpēc viņa meklēs veidus, kā pretoties attiecībām, kā tās sagraut, kā pirmajai tevi pamest, kā nodarīt tev sāpes, pirms tu būsi viņu sāpinājis. Tā viņa pārvalda situāciju, tā viņa ir iemācījusies izdzīvot un garantē sev to, ka netiks ievainota atkal.
Kad viņa vēlas tevi mīlēt, mīli viņu.
Kad viņa vēlas tev nodarīt sāpes, mīli viņu vēl vairāk.

Viņai ir bail zaudēt kontroli. Tāpec nekad neļauj viņai sajusties bezspēcīgai, notvertai slazdā, ierobežotai brīvībā. Viņai vajag dejot basām kājām zem klajas debess un sajust smilšu pieskārienu. Viņai vajag skriet ar vilkiem, kamēr vējš plosa izlaistos matus, jo tā būs viņas dziedināšana. Nekad neapgriez viņai spārnus – ja viņai būs iespēja lidot, ja viņai būs brīvība, viņa vienmēr atgriezīsies pie tevis atpakaļ.
Mīli viņu, kad tas ir viegli, un mīli viņu vēl vairāk tad, kad to darīt ir ļoti grūti.
Mīli viņu tā, lai apgāztu visus viņas iepriekšējos priekšstatus par mīlestību.
Mīli viņu tāpēc, ka tu ar visu savu dvēseli saproti viņas mīlestības cenu, saproti, ko viņai maksāja piedāvāt tev savu ievainoto sirdi. Viņa tevi izvēlējās, jo tu esi spējīgs izdzīvot viņas vētrā. Tāpēc, ka pat tad, kad viņa nezina, kā mīlēt, tu zini, kā mīlēt viņu vēl vairāk.
/Ketija Pārkere/

KOPĒJOT, AIZŅEMOTIES VAI PĀRPUBLICĒJOT JEBKURU NO AUGSTĀK LASĀMAJIEM CITĀTIEM, ATSAUCE UZ BLOGU “SIRDS DIMENSIJA” (https://dinapreisa.wordpress.com) OBLIGĀTA!

Advertisements